Pranie firanek w pralce – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Pranie firanek w pralce – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

09-02-2022

Firanki to dekoracje, które pierze się dość rzadko. Można więc niekiedy zapomnieć o tym, jak podejść do tej czynności w prawidłowy sposób. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik. Podpowiemy w nim, jak prać firanki w pralce, by te nie uległy zniszczeniu i zawsze prezentowały się idealnie! Przeczytaj!

 

Prawidłowe przygotowanie firan do prania – podstawy, które mają ogromne znaczenie

Pranie firanek w pralce automatycznej będzie skuteczne i bezpieczne, o ile odpowiednio je przygotujesz. Zanim więc włożysz tekstylia do bębna, musisz pamiętać o trzech niezwykle ważnych krokach. Bez nich ani rusz, jeśli zależy Ci na świeżości ozdób oraz na nienagannym wyglądzie. Co zatem zrobić, zanim przystąpisz do właściwej części prania firan?

 

Krok 1 – namaczanie

Zanim włożysz firany do pralki, koniecznie namocz je w ciepłej wodzie. W tym celu napełnij wannę lub dużą miskę. Woda powinna być ciepła, jednak nie za gorąca. Około 40 stopni Celsjusza będzie odpowiednią wartością. Tekstylia, które chcesz tylko delikatnie odświeżyć, możesz namaczać w samej wodzie.

Gdy natomiast firany są dość mocno pobrudzone lub czujesz na nich wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy – dym papierosowy czy tłuszcz – koniecznie dodaj do wody delikatny detergent. Jaki? Przy białych tekstyliach może być to wybielacz. Na dekoracjach nie może znaleźć się wtedy jednak żaden kolorowy wzór – niestety jego zniszczenie jest wtedy wręcz gwarantowane.

Do kolorowych firan dodaj natomiast małą ilość płynu do prania. Przed włożeniem ich do wody, całość dokładnie zamieszaj. Tekstylia będą ułożone cały czas w jednej pozycji, a więc nadmiar detergentu skumulowanego w jednym miejscu może przyczynić się do nierównomiernego usunięcia zanieczyszczeń. Pamiętaj, że płyn będzie lepszy niż proszek. Ten drugi może pozostawiać osad.

Namaczanie firan powinno trwać ok. 1-2 godzin. Jeśli tekstylia są bardzo brudne, możesz po upływie połowy tego czasu wymienić wodę na nową.

 

Krok 2 – odpowiednie złożenie i zabezpieczenie firan

Firany namoczone. Co teraz? Musisz je odpowiednio złożyć. Zapobiegniesz w ten sposób wyraźnym zagnieceniom. Najlepiej złożyć tekstylia w luźną kostkę. Dekoracje wykonane z delikatnych materiałów oraz cechujące się dodatkowym zdobieniem, np. frędzlami, koniecznie włóż do specjalnej siateczki do prania. Wtedy żaden element nie powinien się uszkodzić. 

 

Krok 3 – dodanie środków ochronnych i czyszczących

Tak przygotowane firany włóż do pralki. Gdy pierzesz je z innymi tekstyliami lub na dekoracjach pojawia się kilka różnych kolorów, koniecznie zastosuj chusteczki wyłapujące barwniki. Wtedy będziesz mieć pewność, że firany nie zafarbują.

Do tego dodaj klasyczne środki piorące. Najlepszy będzie płyn do prania, o którym już wspominaliśmy. Aby tekstylia były miękkie i nie elektryzowały się, zastosuj dodatkowo środek zmiękczający do płukania. 

Porada: przed każdym praniem sprawdź zalecenia producenta na temat tego, jak powinna być prana firana. Eurofirany czy Spod igły i nitki to marki, które zawsze umieszczają takie informacje na swoich wyrobach. Wtedy będziesz dokładnie wiedzieć, jak możesz postępować ze swoimi tekstyliami. 

Płyn do prania

Do prania firan możesz wykorzystać płyn. Nie zostawi on osadu na tekstyliach, a dodatkowo te przesiąkną delikatnie jego pięknym zapachem. Produkt ze zdjęcia dostępny na https://www.karo.waw.pl/plyn-do-prania-uniwersalny-kolor-limonka-1-5l-bio-sodasan.html

 

Pranie firanek w pralce – przejdźmy do sedna

Uff, wszystko przygotowane, a więc można działać z pralką. Tutaj już mogłoby się wydawać, że pójdzie z górki. Ponownie musisz jednak pamiętać o trzech ważnych aspektach. Każdy z nich oczywiście teraz dokładnie omówimy. 

 

Pranie firanek w pralce – jaki program wybrać?

Jakie pytanie rodzi Ci się jako pierwsze w głowie, gdy zaczynasz pranie firanek? Jaki program wybrać? Tak ma większość z nas. Ważne jest to, aby ustawić urządzenie na bardzo delikatny cykl. Może to być np. “pranie ręczne”. Co ciekawe, niektóre nowoczesne pralki mają nawet funkcję “pranie firanek” – wtedy problem rozwiązuje się wręcz sam.

Ważne jest to, aby po prostu ruchy bębna nie były szybkie i intensywne. Firanki muszą mieć możliwość dokładnego moczenia się w wodzie. Szybkie obroty to utrudniają, a do tego mogą nieco uszkodzić materiał, a tego nikt by nie chciał. 

 

Białe i kolorowe firany – temperatura prania ma znaczenie

Jak ciepła może być woda, w której będą firanki? Temperatura prania powinna być nieco niższa niż podczas namaczania w wannie czy misce. W większości przypadków będzie to więc ok. 30 stopni Celsjusza. 

Oczywiście zerknij dodatkowo na metkę – być może Twoje dekoracje są wykonane z grubszego materiału i automatycznie będzie można uprać je w nieco cieplejszej wodzie. Gdy nie możesz znaleźć takich informacji od producenta, postaw na 30 stopni i gotowe!

 

A co z wirowaniem?

Na koniec zostało nam jeszcze wirowanie. Czy będzie wskazane? Niekoniecznie. Tak jak już wspominaliśmy, szybkie i intensywne obroty bębna mogą uszkodzić materiał. Lepiej więc odpuścić i pozwolić tekstyliom wyschnąć samoczynnie. Gdy nie masz takiej możliwości i wręcz musisz nieco odsączyć je z wody, ustaw najniższą możliwą wartość – np. 400 obrotów na minutę. 

 

Jak najlepiej wysuszyć firanki po praniu?

Nadszedł czas na suszenie. Większość gospodyń domowych decyduje się przeważnie na rozwieszenie jeszcze mokrych firanek na oknie. Wtedy będą mogły spokojnie wyschnąć, a do tego nie trzeba ich prasować. Musisz jednak pamiętać, że jest jedno “ale”. Nadmiar wody będzie się wtedy zbierał na dole tekstyliów. Te mogą się przez to nieco rozciągnąć i wydłużyć. Jeśli Ci to nie przeszkadza, możesz zastosować taką metodę.

Gdy natomiast chcesz zachować długość swoich firanek w pierwotnym stanie, najlepiej susz je w ciepłym i suchym pomieszczeniu w pozycji leżącej. Możesz po prostu rozłożyć suszarkę i na niej ułożyć tekstylia. Jeśli są bardzo długie, lekko je złóż i gotowe!

 

Wyprane firany – prasować czy nie prasować?

A jak to jest z prasowaniem? Czy firanki można traktować gorącą stopą żelazka? Najczęściej tak. Większość producentów zaleca jednak prasowanie w temperaturze max. 110 stopni Celsjusza. Jeśli obawiasz się, że przypalisz materiał, prasuj tekstylia przez skrawek innej tkaniny – np. cienkiego podkoszulka lub ściereczki. Zajmie Ci to nieco więcej czasu, jednak będziesz mieć pewność, że firany zostaną w stanie idealnym.

Jeśli widzisz, że firanki po praniu są tylko lekko pogniecione, możesz odpuścić prasowanie. Delikatnych zagnieceń nie będzie widać, a nawet jeśli – każde z nich powinno się samo rozprostować, gdy tekstylia będą już wisiały na karniszu. 

Suszenie firan na karniszu - tak czy nie?

Suszenie mokrych firanek na karniszu niestety może prowadzić do rozciągnięcia się tekstyliów oraz ich wydłużenia.

 

Czy o czymś jeszcze warto pamiętać?

Udało się – przebrnęliśmy wspólnie przez temat prania firanek w pralce. Czy jeszcze o czymś warto wspomnieć? Oczywiście. Pamiętaj przede wszystkim, by nigdy nie czyścić w ten sposób bardzo ciężkich tekstyliów. Te pod wpływem wody staną się jeszcze cięższe. Wtedy mogą uszkodzić całą pralkę.

Do tego, jeśli nie masz woreczka do prania lub ten jest po prostu za mały, możesz zamienić go na starą poszewkę. Efekt będzie taki sam. Pamiętaj jednak, by poszewka była w takim samym kolorze, jak firana lub biała. Wtedy z pewnością nic Ci nie zafarbuje. Gdy natomiast Twoje firany są wzmocnione specjalnym usztywnieniem, niestety będziesz musiała prać je ręcznie. 

To już koniec naszego poradnika! Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak skutecznie i bezpiecznie wyprać firanki w pralce. Życzymy miłych domowych porządków!

Polecane produkty

Przeczytaj inne artykuły blogowe

Sposoby wieszania zasłon i firan, czyli jak najlepiej powiesić osłony okienne?

Sposoby wieszania zasłon i firan, czyli jak najlepiej powiesić osłony okienne?

01-03-2022
Firany i zasłony to tekstylia dekoracyjne, które naprawdę mogą odmienić wygląd całego mieszkania. Wybierając je, stawiasz zapewne na ciekawy kolor czy wzór. Zastanawiałaś się jednak kiedyś, jak najlepiej je zawiesić? Jaka długość będzie najlepsza i co wniesie do całego...
Jak prasować firanki? Poznaj najlepsze bezpieczne sposoby!

Jak prasować firanki? Poznaj najlepsze bezpieczne sposoby!

12-04-2022
Prasowanie firan to czynność, która większość pań domu przyprawia o dreszcze. Jest to dość pracochłonne zadanie, które wymaga specjalnego podejścia. Z tego powodu pokażemy Ci dziś kilka trików, dzięki którym przygotowanie tekstyliów do zawieszenia w oknie stanie się nieco...
Kolory lata w salonie – zadbaj o wyjątkowy klimat wnętrza

Kolory lata w salonie – zadbaj o wyjątkowy klimat wnętrza

30-06-2022
Szukasz inspiracji na letni wystrój pokoju dziennego? Nie wiesz, jakie barwy wybrać? Postaw na kolory lata w salonie, dzięki którym całe wnętrze użyje i stanie się niezwykle klimatyczne. Będziesz mogła w nim komfortowo wypocząć, a do tego na długo zatrzymać piękno wakacji w swoich...