Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Najważniejsze wskazówki

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Najważniejsze wskazówki

2

Dobór idealnych zasłon do koloru ścian wcale nie jest łatwym zadaniem. Warto jednak dobrze przemyśleć swoją decyzję, ponieważ może mieć ogromne znaczenie dla wyglądu całego wnętrza. W końcu są to elementy aranżacji, które zdecydowanie rzucają się w oczy. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać zasłony do koloru ścian, ten artykuł jest dla Ciebie. Podpowiemy w nim, jakie drogi doboru barw obrać, aby cieszyć się stylowym i klimatycznym wnętrzem!

 

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? 3 klasyczne rozwiązania

Klasyczne rozwiązania sprawdzają się niemalże zawsze. Z tego też powodu na samym początku podpowiemy, jak dobrać zasłony do koloru ścian, wykorzystując do tego proste, lecz efektowne zestawienia. 

Warto zdecydować się na jedną z tych trzech propozycji, jeśli zależy Ci na bezpiecznym wyjściu lub gdy nie masz dość dużego doświadczenia w łączeniu barw. Wtedy z pewnością będą to istne strzały w dziesiątkę. Zobacz więc 3 proste, a przy tym ciekawe rozwiązania.

 

1. Zasłony i ściany w tym samym kolorze, jednak w różnych odcieniach

Jeśli zależy Ci na prostym, harmonijnym i stonowanym wnętrzu, zdecydowanie warto wybrać zasłony w takim samym kolorze, jak ściany, jednak w nieco innym odcieniu. Dzięki temu zyskasz monochromatyczne wnętrze przepełnione estetyką oraz elegancją. Zachowasz w nim równowagę oraz będziesz mieć pewność, że nie przesadzisz z kolorem. 

Najprościej więc mówiąc, w takiej sytuacji postaw na tekstylia okienne w ciemniejszym lub jaśniejszym odcieniu niż ściany. Gdy zatem wybrałaś np. popielatą farbę, cudownie będą pasować do niej dekoracje w kolorze antracytowym czy stalowym. Wtedy wszystko będzie idealnie ze sobą współgrać. Akurat w przypadku szarości warto zdecydować się zasłony na przelotkach, które przy okazji mają w górnej części wszyte srebrne kółka. Stworzysz w ten sposób cudowny total look. 

A jak to będzie w przypadku innych kolorów? Do niebieskich ścian warto wybrać błękitne zasłony, do amarantowych te w kolorze pudrowego różu, a do butelkowej zieleni – dekoracje jasnozielone. Ważne, aby tylko pamiętać o lekkim manewrowaniu tonami głównego bazowego koloru, i gotowe! 

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? System monochromatyczny

Wybierając zasłony, warto rozważyć przede wszystkim zakup tekstyliów kilka tonów jaśniejszych lub ciemniejszych niż ściana. Granatowy model ze zdjęcia, który będzie idealnie pasować do niebieskich ścian, znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/zaslona-140x270-palermo-1-granatowa-gotowa-na-tasmie-z-miekkiej-szenilowej-tkaniny-przetykanej-srebrna-nitka-terra-collection-eurofirany.html

 

2. Zasłony kontrastujące z kolorem ścian

Druga opcja to bazowanie na kontraście. W tym przypadku zasłony powinny dopełniać kolor ścian. Co to jednak znaczy? Aby lepiej to zrozumieć, warto zerknąć na koło barw. Odcienie, które ze sobą kontrastują, nazywają się dopełniającymi i znajdują się w schemacie naprzeciwko siebie. 

Koło barw

Tak prezentuje się tzw. koło barw. Kolory dopełniające (kontrastujące) znajdują się naprzeciwko siebie.

 

Stawiając na taką drogę doboru dodatków, z pewnością stworzysz bardzo oryginalne i charakterne wnętrze. Będzie w nim dominować kolor, ale przy tym także przytulny klimat. Pomieszczenie będzie stylowe, pełne wdzięku, ale również niebywale rodzinne. 

Wybierając kontrasty we wnętrzu, w większości przypadków warto sięgać po zasłony zaciemniające. Dlaczego akurat takie? Ponieważ najczęściej są podszyte dodatkowym materiałem lub same w sobie są dość grube. Dzięki temu z tkaniny wydobywa się pełnia jej gracji oraz barwy. Nie ma też mowy o tym, że odcień będzie prezentować się inaczej w zależności od natężenia promieniowania słonecznego. 

Jakie zatem kolory można uznać za dopełniające, a więc kontrastujące? Przede wszystkim będą to pary, takie jak: róż i zieleń, żółć i fiolet, czerwień i zieleń czy pomarańcz oraz granat. 

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Postaw na kontrast

Stawiając na kontrastujące kolory, zyskasz bardzo charakterne wnętrze. Zasłony ze zdjęcia, które czekają na Ciebie na https://www.karo.waw.pl/zaslona-140x270-morocco-1-turkusowa-petrol-gotowa-na-tasmie-z-miekkiej-tkaniny-z-efektem-melanzu-terra-collection-eurofirany.html, sprawdzą się idealnie m.in. do pomarańczowych ścian.

 

3. Zasłony będące w harmonii z kolorem ścian

Trzecia możliwość to wybór tzw. barw harmonijnych. Co to znaczy? Ponownie warto zerknąć na schemat kołowy kolorów. W harmonii funkcjonują ze sobą te odcienie, które znajdują się na kole obok siebie. 

Zawsze będziesz mieć więc w tym przypadku przynajmniej dwie opcje do wyboru. Możesz bowiem dobrać do ścian zarówno zasłony w kolorze, który znajduje się na schemacie po ich prawej, jak i lewej stronie. 

Jeśli więc wnętrze pomalowane jest na granat, dobrze dobrać do niego osłony okienne w kolorze niebieskim lub fioletowym. Gdy z kolei ściany są żółte, dobrze komponuje się z nimi zieleń oraz pomarańcz. Oczywiście pamiętaj, że możesz w tym przypadku łączyć dowolne poziomy odcieni. Farba może więc być np. lekko cytrynowa, a zasłony soczyste pomarańczowe. 

Na początku może wydawać się, że takie zestawienia są awangardowe i odważne. Szybko przekonasz się jednak, że kolory znajdujące się na kole barw obok siebie naprawdę idealnie do siebie pasują. Możesz liczyć wtedy na harmonijne i bardzo spójne wnętrze mające w sobie “to coś”.

Dobór zasłon do koloru ścian - odcienie harmonijne

Do żółtych ścian (nie tylko gładkich), warto wybrać harmonijne zasłony w kolorze zielonym, które znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/zaslona-140x250-morocco-3-turkusowa-ciemna-gotowa-na-przelotkach-z-tkaniny-o-plociennym-splocie-terra-collection-eurofirany.html.

 

Te trzy metody dobierania koloru zasłon do ścian są zdecydowanie najpopularniejsze. Stawiając na nie, możesz za każdym razem liczyć na prawdziwy efekt wow. Zastanów się więc, który sposób spodobał Ci się najbardziej, a następnie wejdź na https://www.karo.waw.pl/category/firany-i-zaslony-zaslony, aby wybrać dla siebie najlepsze tekstylia. Jeśli natomiast wciąż szukasz jeszcze jakiegoś sposobu, koniecznie czytaj dalej!

 

Dwa nietuzinkowe zestawienia na to, jak dobrać zasłony do koloru ścian

Teraz nadszedł czas na dwie nietypowe propozycje. Jak dobrać zasłony do koloru ścian w nieco odważniejszy i bardziej zaawansowany sposób? Ponownie oczywiście zerknąć w tym celu na koło barw i znaleźć na nim… triady i tetrady!

 

1. Dobór według zasady triada

Na początek umówimy dobór wg zasady triada. Triada to zestawienie trzech kolorów znajdujących się w równej odległości od siebie na kole barw. Prościej mówiąc, są to kolory ułożone w taki sposób, że możesz wyrysować na nich trójkąt równoboczny. Jego trzy wierzchołki będą znajdowały się na trzech barwach, które zwą się triadą. 

Wystarczy więc, że znajdziesz na schemacie odcień swoich ścian i dwie pasujące do niego barwy. Następnie z tych dwóch opcji wybierasz jedną, szukasz zasłon w takim kolorze i gotowe. Oczywiście możesz też zdecydować się na osłony łączące te dwa odcienie, jeśli masz taką możliwość. Najczęściej jednak stawia się na jedną barwę, a tę drugą pomija lub wykorzystuje w innej części wnętrza czy na innych dodatkach. 

Jakie są przykłady idealnego trio według zasady triada? Będzie to chociażby granat, żółć i czerwień; róż, niebieski oraz ciemna żółć; fiolet, odcień morski oraz pomarańcz czy ciemny fiolet, jasna zieleń oraz ciemna pomarańcz. Oryginalne, ale efektowne zestawienia!

 

2. Dobór według zasady tetrada

W przypadku tetrady, zasłony do koloru ścian dobiera się w podobny sposób, jak w przypadku kontrastów. Tym jednak razem masz do dyspozycji łącznie aż cztery odcienie, ponieważ możesz bazować na dwóch parach kolorów dopełniających. Ważne, tylko aby były to zbliżone do siebie pary, a więc np. róż z zielenią oraz fiolet z pomarańczą. 

Na schemacie ma powstać wtedy prostokąt z wierzchołkami znajdującymi się na tych czterech barwach. Aby ułatwić ci to zadanie, pamiętaj, aby zawsze najpierw znaleźć na kole odcień swoich ścian. Następnie zerknij na kolor kontrastowy, a więc znajdujący się naprzeciwko. Później przesuń się o dwa pola w jedną lub w drugą stronę, zerknij na dopełnienie i gotowe. 

Do pomarańczowych ścian, wedle tej teorii, najlepiej sprawdzą się zasłony czerwone, granatowe lub morskie. Widzisz, jakie to proste? 

 

A co z białymi i czarnymi ścianami? Jakie zasłony do nich wybrać?

Jak zapewne widzisz, do tej pory nie pojawiało się nic na temat doboru koloru zasłon do białych czy czarnych ścian. Dlaczego? Ponieważ poniekąd do tych dwóch kolorów pasuje niemalże każda inna barwa. Wtedy masz po prostu nieograniczone możliwości i możesz zdecydować się na wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Możesz połączyć takie ściany z szarością, gdy zależy Ci na stylowym prostym wnętrzu lub z czymś wyraźniejszym, jeśli zależy Ci na oryginalności. 

Są to bowiem barwy uniwersalne, których wyżej wymienione kryteria doboru poniekąd nie dotyczą. Wraz ze wszelkimi odcieniami szarości, biel oraz czerń uważa się po prostu za barwy achromatyczne, czyli tzw. niekolorowe, neutralne czy obojętne. Najlepiej więc w takiej sytuacji zasłony dobierać np. do innych elementów znajdujących się we wnętrzu (sofy, dywanu, dekoracji itp.). Pamiętaj też, że z drugiej strony, zasłony w tych kolorach będą również pasować do każdej ściany. 

 

Jak zatem widzisz, masz wiele ciekawych możliwości, jeśli chodzi o dobór zasłon do koloru ścian. Zastanów się, co sprawdzi się u Ciebie najlepiej, a następnie wybierz dla siebie najpiękniejsze tekstylia!

Polecane produkty

Zasłona gotowa na przelotkach 140x250 turkusowa ciemna welurowa Milo Eurofirany

Zasłona gotowa na przelotkach 140x250 turkusowa ciemna welurowa Milo Eurofirany

Zasłona gotowa na przelotkach 140x250 turkusowa ciemna welurowa Milo Eurofirany oprócz niewątpliwych wartości praktycznych, zasłona charakte...
Zasłona 140x250 Julia morska gotowa na przelotkach welurowa z wytłaczanym geometrycznym wzorem wachlarzy Eurofirany

Zasłona 140x250 Julia morska gotowa na przelotkach welurowa z wytłaczanym geometrycznym wzorem wachlarzy Eurofirany

Zasłona 140x250 Julia morska gotowa na przelotkach welurowa Eurofirany przyciąga wzrok za sprawą tłoczenia w geometryczne wachlarze, które p...

Polecane artykuły

Sposoby wieszania zasłon i firan, czyli jak najlepiej powiesić osłony okienne?

Sposoby wieszania zasłon i firan, czyli jak najlepiej powiesić osłony okienne?

01-03-2022
Firany i zasłony to tekstylia dekoracyjne, które naprawdę mogą odmienić wygląd całego mieszkania. Wybierając je, stawiasz zapewne na ciekawy kolor czy wzór. Zastanawiałaś się jednak kiedyś, jak najlepiej je zawiesić? Jaka długość będzie najlepsza i co wniesie do całego...
Zasłony w stylu skandynawskim – 5 inspiracji do salonu

Zasłony w stylu skandynawskim – 5 inspiracji do salonu

09-09-2022
Wybierasz nowe zasłony w stylu skandynawskim do swojego salonu? Zastanawiasz się, jakie modele kupić? Świetnie się składa. W tym artykule przedstawimy Ci pięć ciekawych inspiracji z naszego sklepu. Każda z nich będzie nieco różniła się kolorystyką czy ogólnym wyglądem, jednak...
Szary salon – jakie zasłony pasują do niego najlepiej?

Szary salon – jakie zasłony pasują do niego najlepiej?

12-05-2023
Jakie zasłony do szarego salonu sprawdzą się najlepiej? Po jakie kolory zdecydowanie warto sięgać? Sprawdź artykuł, w którym przedstawimy kilka najciekawszych barwnych propozycji i znajdź swoją inspirację!