Jak prasować firanki? Poznaj najlepsze bezpieczne sposoby!

Jak prasować firanki? Poznaj najlepsze bezpieczne sposoby!

2

Prasowanie firan to czynność, która większość pań domu przyprawia o dreszcze. Jest to dość pracochłonne zadanie, które wymaga specjalnego podejścia. Z tego powodu pokażemy Ci dziś kilka trików, dzięki którym przygotowanie tekstyliów do zawieszenia w oknie stanie się nieco łatwiejsze i przyjemniejsze. Chcesz je poznać? Zapraszamy zatem na nasz artykuł, w którym odpowiemy na pytanie, jak prasować firanki! Sprawdź!

 

Prasowanie firan – zawsze sprawdź zalecenia producenta

Zawsze, gdy zastanawiasz się, jak prasować firanki, sięgnij po porady producenta Twoich tekstyliów. Te powinnaś znaleźć na metce lub na opakowaniu swojego produktu. Pamiętaj więc o tym, zanim pozbędziesz się pudełka czy wszywki. Te informacje są bowiem dla Ciebie kluczowe. To w nich znajdziesz zalecenia dotyczące chociażby temperatury prasowania firanek. 

Niekiedy może widnieć tam notka, że tekstyliów nie można w ogóle poddawać takiemu procesowi, jednak zdecydowanie jest to rzadkość. Zawsze sprawdź więc, co radzi producent. Gdy nie możesz znaleźć metki czy opakowania, a kupowałaś firanki online, może uda Ci się dotrzeć do strony, na której znajdziesz dokładnie ten sam model. Wtedy w opisie produktu powinny widnieć zalecenia dotyczące prasowania. 

Prasowanie firan - bezpieczne metody

Wszelkie najważniejsze informacje na temat prasowania firan znajdziesz na metce, opakowaniu lub w opisie produktu na stronie internetowej. W przypadku modelu Rebecca należy pamiętać o temperaturze max. 110 stopni oraz prasowaniu na lewej stronie. Informacje te znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/firana-135x250-rebecca-biala-gotowa-na-przelotkach-o-strukturze-drobnego-deszczyku-eurofirany.html

 

Klasyczne prasowanie firan – jak sobie ułatwić to zadanie?

Wiesz już, co radzi producent, a więc możesz zabrać się za prasowanie firanek. Większość będzie oczywiście wykonywać tę czynność klasycznym żelazkiem oraz przy użyciu deski do prasowania. To sposób, który oczywiście jest skuteczny i w pełni bezpieczny, jeśli pamiętasz o kilku ważnych poradach oraz trikach. Zatem jak prasować firany klasycznym żelazkiem?

 

Ustaw żelazko na niską temperaturę

W pierwszej kolejności ustaw odpowiednią temperaturę żelazka. Jeśli znalazłaś informacje od producenta, zastosuj się do nich. Jeśli nie, 100-110 stopni Celsjusza powinno być odpowiednią wartością dla wszystkich rodzajów tekstyliów. Dzięki temu materiał nie będzie chwytał się rozgrzanej stopy urządzenia. Do tego istnieją małe szanse, że przypalisz tkaninę czy spowodujesz, że ta zacznie się mało estetycznie świecić. Prasowanie firan będzie dzięki temu w pełni bezpieczne. 

 

Obok deski ustaw dodatkowe krzesła

Zapewne przynajmniej raz, podczas prasowania firan, spotkałaś się z sytuacją, kiedy to rozprostowany materiał ponownie się pomiął. Wina leży tutaj zawsze po stronie małej ilości miejsca. Część tkaniny musi przecież zwisać z deski i opierać się o posadzkę. Przez to niekiedy Twoja praca idzie po prostu na marne. Napracowałaś się, a całość i tak ponownie wygląda mało estetycznie. 

Aby uniknąć czegoś takiego, koniecznie ułóż przed deską do prasowania kilka krzeseł. Te mogą być dowolnej wielkości oraz wysokości. Chodzi jedynie o to, by wyprasowany materiał układać właśnie na nich. Wtedy nie będzie się ponownie zaginać. Do tego nie ubrudzisz swoich dopiero co wypranych firan.

 

Wykorzystaj spryskiwacz

Dużym ułatwieniem, szczególnie podczas prasowania bardzo zagniecionych firan, będzie spryskiwacz z wodą. Większość żelazek wyposażona jest w taką funkcję, dlatego uzupełnij tylko ilość cieczy i delikatnie skraplaj nią cały materiał. Nie przesadzaj jednak z ilością rozpylonej wody. Firanki nie mogą być przecież ponownie tak mokre, jakbyś dopiero co wyciągnęła je z prania. Spryskiwacz zdecydowanie pomoże Ci zadbać o idealnie gładkie tekstylia.

Jeśli w Twoim żelazku nie ma takiej funkcji, przygotuj klasyczny spryskiwacz ręczny – taki, jak np. do zraszania kwiatów oraz roślin. Zajmie Ci to nieco więcej czasu, jednak efekt zdecydowanie jest tego wart. 

 

Wspomóż się bawełnianą ściereczką

Masz złe doświadczenia podczas prasowania firan? Już kilka razy udało Ci się je przypalić czy sprawić, że zaczęły się nieestetycznie świecić? Z tego powodu nie ufasz większości sposobów? W takim razie wspomóż się bawełnianą ściereczką. 

Musisz jedynie prasować firany, kładąc ją na nich. Wtedy stopa żelazka dotyka tylko tego innego materiału. Oczywiście najlepiej w tym przypadku wybrać naprawdę dużą ściereczkę, by nie było konieczności jej ciągłego przesuwania. Tym sposobem z pewnością Twoje firanki będą w pełni bezpieczne. 

 

Zawsze prasuj firany na lewej stronie

Na koniec pamiętaj, by podczas klasycznego prasowania firan, zawsze wykonywać tę czynność na lewej stronie. Dzięki temu tekstylia nie będą się świecić. Do tego nie zepsujesz elementów dekoracyjnych, które mogą się na nich znajdować – np. przestrzennych kwiatów wykonanych z materiału. Pamiętaj więc zawsze, by przewrócić firany na lewą stronę. 

Jak prasować firany? Triki

Firany zawsze prasuj na lewej stronie. W przypadku dodatkowych dekoracji, jak np. falbanki, którymi charakteryzuje się model Lorena, dostępny na https://www.karo.waw.pl/firana-140x270-lorena-z-falbankami-mietowa-gotowa-na-tasmie-eurofirany.html, pamiętaj, by te wyprasować na końcu, również starając się przykładać stopę żelazka od spodu materiału.

 

Prasowanie firan w pionie – jak to zrobić?

Firanki możesz prasować także w pionie. Wystarczy, że powiesisz je na karniszu i sięgniesz po żelazko z generatorem pary lub parownicę. Teraz wystarczy tylko jeszcze drabinka lub stołek i możesz zacząć pracę. Ustaw urządzenie na wyrzut pary i przesuwaj nim w odległości kilku centymetrów od powierzchni materiału. 

Szybko uporasz się w ten sposób nawet z bardzo dużymi zagnieceniami. Do tego żelazko nie będzie miało bezpośredniego kontaktu z tkaniną, co wyeliminuje problem świecenia się materiału, a także jego ewentualnego przypalenia. Musisz jednak wiedzieć, że Twoje urządzenie musi być naprawdę mocne. 

 

Czy warto rozwiesić mokre firanki do samoistnego wyschnięcia i rozprostowania?

Niektóre panie domu, aby uniknąć prasowania firan, decydują się na rozwieszenie ich tuż po wyjęciu z pralki. Dzięki temu tekstylia będą suszyć się samoistnie, a przy okazji się rozprostują. Czy to jednak dobry sposób? Tak, jednak jest tutaj jedno “ale”. Ten sposób sprawdzi się najlepiej, gdy firany są wykonane z materiału syntetycznego. Wtedy będzie to świetny trik, dzięki któremu zaoszczędzisz sporą ilość czasu. Pamiętaj, tylko by na podłodze rozłożyć ręczniki czy ścierki, które będą pochłaniać wodę kapiącą z tkaniny. 

Jeśli jednak Twoje firany są wykonane z naturalnego materiału, lepiej najpierw je wysuszyć w pozycji leżącej, wyprasować, a dopiero później zawiesić na karniszu. Dlaczego? Gdybyś powiesiła tak mokre tekstylia, woda będzie kierować się ku dołowi. W tym miejscu firany będą cięższe, co może spowodować ich odkształcanie się oraz wydłużanie. Naturalne materiały mają bowiem dużą tendencję do rozciągania – syntetyczne już nie. Lepiej więc unikać takiego sposobu, jeśli dekoracje są wykonane np. z bawełny czy lnu.

To już wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat prasowania firan. Mamy nadzieję, że od teraz ten domowy obowiązek stanie się chociaż nieco przyjemniejszy, a Twoje tekstylia zawsze będą prezentowały się idealnie!