Jak udekorować stół na Boże Narodzenie? Poradnik

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie? Poradnik

06-12-2023
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, kiedy domy wypełniają się ciepłem, radością i magią. Jednym z najważniejszych momentów tego okresu jest wspólne spotkanie przy wigilijnym stole, gdzie rodzinne więzi nabierają jeszcze głębszego znaczenia. Aby uczynić tę chwilę wyjątkową, warto zadbać nie tylko o pyszne potrawy, ale również o piękne i klimatyczne dekoracje stołu. Jakie? Co sprawdzi się najlepiej? Sprawdź artykuł, w którym podpowiadamy, jak udekorować stół na Boże Narodzenie!
 

Stół na Boże Narodzenie i jego najważniejszy element – obrus

Myśląc, jak udekorować stół na Boże Narodzenie, w pierwszej kolejności należy pamiętać o obrusie. To zdecydowanie najważniejszy element każdej wigilijnej aranżacji. W tym przypadku masz jednak dość duże pole do popisu. Musisz tylko na samym początku określić, na jakim efekcie Ci zależy.
 
Jeśli jesteś tradycjonalistką, z pewnością najlepszym rozwiązaniem będą klasyczne białe obrusy. Z ich pomocą w całym wnętrzu zagości bardzo elegancka i dostojna atmosfera. Tekstylia w takim kolorze mają także znaczenie symboliczne. Oznaczają bowiem czystość i podkreślają dobre intencje osób zasiadających do wieczerzy. To idealny sposób, aby podkreślić rangę i powagę wigilijnej kolacji.
 
Biały obrus na wigilijny stół
 
Tradycyjny biały obrus wigilijny dodaje elegancji, ale też ma ogromne znaczenie symboliczne. Model ze zdjęcia znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/obrus-145x350-madele-bialy-srebrna-lamowka-w-pudelku-eurofirany.html.
 
 
Pamiętaj jednak, że klasyczną biel możesz także w pewien sposób przełamać. Obecnie znajdziesz przecież m.in. białe obrusy świąteczne uzupełnione o emblematy bezsprzecznie kojarzące się z Bożym Narodzeniem. Mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju gwiazdkach, śnieżynkach, wieńcach czy świecach. Z pewnością nawet drobne akcenty będą pięknie uzupełniać suto zastawiony wigilijny stół. Świąteczna magia unosząca się w powietrzu jest wtedy gwarantowana! 
 
Jasny świąteczny obrus w gwiazdki
Jeśli chcesz nieco przełamać klasyczną biel, wybierz jasny obrus w świąteczne subtelne wzory. Ten ze zdjęcia kupisz na https://www.karo.waw.pl/obrus-135x180-flash-9-zloty-gwiazdki-swiateczny-eurofirany.html.
 
 
Bardzo ciekawym rozwiązaniem na blat może okazać się także bożonarodzeniowy kolorowy lub wzorzysty bieżnik. W eleganckich aranżacjach możesz zestawić go z podkładkami lub rozłożyć go na obrusie. Zyskasz wtedy ciekawe i nietuzinkowe połączenie tekstyliów, które zarówno podkreśla dostojność chwili, jak i dba o świąteczny klimat. 
 
Obrus bieżnik świąteczny 40x140 Carol niebieski złoty Eurofirany Św 23
 
Bieżnik można ułożyć na wigilijnym stole warstwowo – kładąc go na obrusie. Bieżnik ze zdjęcia dostępny na https://www.karo.waw.pl/obrus-bieznik-swiateczny-40x140-carol-niebieski-zloty-eurofirany-sw-23.html
 
 
Gdy z kolei lubisz iście świąteczne dekoracje i nie może ich zabraknąć w wigilijnej aranżacji, postaw koniecznie na barwny obrus z bożonarodzeniowymi zdobieniami. Dzięki niemu nie będziesz już tak naprawdę potrzebować wielu dodatkowych dekoracji. Sam w sobie stanie się przecież jedną z najważniejszych ozdób. 
 
bożonarodzeniowy obrus na wigilię
 
Kolorowy obrus ze świątecznym zdobieniem z pewnością zadba o magiczną atmosferę przy stole. Po model ze zdjęcia zapraszamy na https://www.karo.waw.pl/obrus-swiateczny-140x220-tamara-czerwony-kratka-eurofirany-sw-23.html.
 
 
Obowiązkowym elementem na wigilijnym stole jest oczywiście także sianko ukryte pod obrusem. Jest to symbol ubóstwa i stajenki, w jakiej na świat przyszedł sam Jezus. Wedle tradycji, sianko ma gwarantować gospodarzowi wieczerzy dostatek oraz powodzenie w nowym roku.  
 

Świąteczna dekoracja stołu – nakrycia i zastawa z ozdobnymi akcentami

Dekorując stół na Boże Narodzenie, warto oczywiście pomyśleć również o wyglądzie poszczególnych nakryć. Aby całość prezentowała się elegancko, rozważ podkładki dekoracyjne, które znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/podkladki-na-stol. Z ich pomocą blat nabierze wyrazu, a przy okazji uchronisz nieco obrus przed ewentualnymi plamami. A o te, szczególnie przy wigilijnym barszczu, wcale nie jest ciężko. Oczywiście kształt i kolorystykę podkładek dopasuj do wystroju oraz planowanego wyglądu świątecznego stołu.
 
Podkładki na wigilijny stół - jak udekorować stół na boże narodzenie
 
Podkładki dekoracyjne na stół mogą okazać się świetnym praktycznym uzupełnieniem wigilijnego stołu. Zestaw ze zdjęcia czeka na Ciebie na https://www.karo.waw.pl/obrus-dekoracyjny-30x40-velvet-serweta-podkladka-zielony-ciemny-welurowy-komplet-4-szt-eurofirany.html.
 
 
Aby podkreślić ważność wieczerzy, kluczowe będą także talerze oraz sztućce. Postaraj się, by każda osoba zasiadająca przy stole miała zestaw pochodzący z jednego kompletu. Wtedy zadbasz o wyjątkowy luksus oraz elegancję.
 
Tuż obok nakryć warto umieścić świąteczne serwetki. Jeśli lubisz dostojniejsze dekoracje, możesz wykonać też coś bardziej okazałego. Niekiedy wystarczy przewiązać złożone płócienne serwetki i dodać do nich iglastą gałązkę, by zyskać prawdziwy efekt wow. Dużo zależy jednak w tym przypadku od Twojej inwencji twórczej.
 
eleganckie serwetki na wigilijny stół
 
Aby serwetki prezentowały się dostojnie i stylowo, niekiedy wystarczy je przewiązać oraz udekorować świąteczną wstawką.
 

Świeca – ważna symboliczna dekoracja na wigilijny stół

Co ciekawe, świąteczna dekoracja stołu nie może obejść się bez świecy. Jest to kolejny element o symbolicznym wymiarze. Wedle tradycji jest to symbol nadejścia Zbawiciela oraz życia wiecznego, prawdy, nadziei i miłości. Podczas wieczerzy świeca powinna być oczywiście zapalona. Przynajmniej jedna taka dekoracja jest więc elementem obowiązkowym. 
 
Jeśli jednak chcesz, możesz spokojnie wykorzystać przynajmniej kilka sztuk, tworząc z nich ciekawe ozdobne zestawienie. Dobrze sprawdzi się także świeca umieszczona w świątecznym stroiku. Wtedy dbasz o jeden z najważniejszych bożonarodzeniowych symboli, a przy okazji zyskujesz dodatkowy element dekoracyjny. 
 
świeca na wigilijnym stole
Świecy na wigilijnym stole nie może zabraknąć – symbolizuje nadejście Zbawiciela.
 

Dekoracje świąteczne, dzięki którym aranżacja stołu wigilijnego nabierze blasku

Aby stół na Boże Narodzenie nabrał blasku, warto zastanowić się nad umieszczeniem na nim także kilku innych dodatkowych ozdób. Najlepiej oczywiście ułożyć je mniej więcej na środku blatu, aby nikomu nie przeszkadzały w celebrowaniu tego ważnego dnia. Co jednak może się tam znaleźć?
 
Przede wszystkim wspomniany już wcześniej stroik. Niekiedy wystarczy kilka gałązek, szyszek czy suszonych owoców, aby stworzyć coś wyjątkowego. Możesz też oczywiście kupić gotową dekorację, dobierając ją do swoich preferencji oraz aranżacji. Ważne, tylko aby stroik nie był zbyt wysoki. Warto zadbać o to, aby osoby siedzące naprzeciwko siebie mogły się swobodnie komunikować.
 
Co ciekawe, na środku stołu wigilijnego dobrze sprawdzą się też rozłożone świeże gałązki iglaków. Z ich pomocą we wnętrzu będzie unosiła się cudowna leśna woń. Do tego po raz kolejny zadbasz o symboliczny wymiar takich dekoracji. Gałązki oznaczają bowiem życie wieczne i pamięć o osobach bliskich, których nie ma już przy nas. Warto wykorzystać je więc w swojej aranżacji – tym bardziej że wystarczy przyozdobić je bombkami lub światełkami, by zyskać cudowny efekt dekoracyjny.
 
iglaki do dekoracji wigilijnego stołu
Gałązki iglaków, symbolizujące życie wieczne, można wykorzystać jako ciekawą naturalną dekorację wigilijnego stołu.
 
Myśląc o aranżacji świątecznego stołu, rozważ też m.in.:
  • lampiony – najlepiej takie z bożonarodzeniowymi akcentami,

  • dekoracje w szkle – duże szklane wazony lub naczynia wypełnione kolorowymi kulami choinkowymi, szyszkami, cukierkami czy ozdobami bożonarodzeniowymi będą efektowną ozdobą,

  • tacę z choinkowymi ozdobami – ułóż na niej różne bożonarodzeniowe ozdoby, takie jak małe bombki, figurki Mikołaja, renifery itp., 

  • kwiaty – bukiet kwiatów w kolorach świątecznych, na przykład czerwonych oraz białych umieść w ozdobnym wazonie i gotowe!

To oczywiście tylko kilka propozycji. Pamiętaj, że w głównej mierze liczy się Twoja inwencja twórcza, a także to, jaki masz ogólny zamysł na wystrój blatu. Staraj się bowiem wszystko do siebie idealnie dopasować, aby uzyskać spójną aranżację. 
 

Jakich kolorów użyć do dekoracji bożonarodzeniowego stołu?

Zastanawiając się, jak udekorować stół na Boże Narodzenie, nie możesz zapomnieć oczywiście o odpowiedniej kolorystyce. Aby całość prezentowała się stylowo i z klasą, zaleca się bazować wyłącznie na dwóch lub maksymalnie trzech kolorach. 
 
Barwy, jakie wybierzesz do dekoracji bożonarodzeniowego stołu, zależą od Twoich osobistych preferencji i ogólnej estetyki pomieszczenia. Jednak tradycyjne kolory świąteczne obejmują m.in. czerwień, zieleń, złoto, srebro i biel. Możesz na ich bazie stworzyć zestawienia, takie jak:
 
  • czerwień i zieleń – to klasyczne kolory bożonarodzeniowe, które nawiązują do tradycyjnych barw choinki,

  • złoto i biel – kombinacja elementów w takich barwach dodaje elegancji oraz podkreśla świąteczny charakter,

  • srebro i niebieski – takie dodatki kolorystycznie nawiązują do zimowej scenerii i należą do chłodnej eleganckiej palety kolorów,

  • zieleń i biało-srebrne akcenty – kombinacja ta nadaje świeżości i nowoczesnego wyglądu, a do tego prezentuje się bardzo efektowne,

  • czerwień i zieleń z dodatkiem złota – to dodaje niebywałej elegancji oraz stylu.

Pamiętaj, że kluczowe jest utrzymanie równowagi i unikanie zbyt wielu kolorów, aby nie przytłoczyć wnętrza. Wybierz barwy, które najlepiej pasują do Twoich upodobań i stylu wystroju, tworząc jednocześnie harmonijną oraz magiczną atmosferę. Wtedy świąteczna dekoracja stołu z pewnością będzie udana!
 

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie? Krótkie podsumowanie 

Jak zatem widzisz, aranżacja stołu wigilijnego wcale nie musi być ciężka. Niekiedy wystarczy niewiele elementów, by zyskać bardzo elegancki i magiczny efekt. Planując wygląd blatu, koniecznie pamiętaj o odpowiednim obrusie, umieszczeniu pod nim sianka, a także podkładkach oraz serwetkach. 
 
Do tego przygotuj kompletną zastawę stołową o eleganckim charakterze, symboliczną świecę oraz inne stylowe dekoracje. Świetnie sprawdzą się do tego stroiki, gałązki iglaków czy dekoracje choinkowe. Aby całość prezentowała się wyśmienicie, wybierz dwa lub trzy kolory, które będziesz powtarzać we wszelkich dodatkach. Na Wigilię idealnie spisze się czerwień, zieleń, srebro, złoto oraz biel. 
 
Życzymy więc udanej dekoracji stołu i oczywiście zdrowych wesołych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych!

Polecane produkty

Przeczytaj inne artykuły blogowe

Obrusy świąteczne - jakie wybrać na tegoroczne Boże Narodzenie?

Obrusy świąteczne - jakie wybrać na tegoroczne Boże Narodzenie?

15-10-2021
Święta Bożego Narodzenia tuż-tuż! To czas prezentów, serdecznych życzeń i magicznych chwil spędzanych wspólnie przy rodzinnym stole. Nie może zabraknąć pierogów, karpia w galarecie, pierniczków i oczywiście obrusa, na którego tle potrawy zaprezentują się jeszcze apetyczniej....
Świąteczne poduszki - wybierz najpiękniejsze dekoracje na Boże Narodzenie

Świąteczne poduszki - wybierz najpiękniejsze dekoracje na Boże Narodzenie

28-10-2021
Z czym kojarzymy Święta Bożego Narodzenia? Z doskonałym jedzeniem, rodzinnymi spotkaniami i oczywiście odpoczynkiem. By zrelaksować się po kulinarnych rozkoszach w dużych dawkach, niezbędne będą świąteczne poduszki! Jakie modele są obecnie najmodniejsze? Sprawdź - poszewki...
Jak nakryć do stołu? Poradnik od A do Z

Jak nakryć do stołu? Poradnik od A do Z

04-07-2023
Urządzając przyjęcie czy spotkanie w swoim mieszkaniu, należy pamiętać o każdym możliwym detalu. Kluczowy oczywiście będzie w tym przypadku stół. Jak nakryć do stołu, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik? O czym koniecznie pamiętać? Sprawdź!