W jakiej temperaturze prać pościel?

W jakiej temperaturze prać pościel?

28-08-2021

Co jest kluczem do zachowania swoich domowych tekstyliów w świetnej kondycji? Traktowanie ich w odpowiedni sposób! Codzienne użytkowanie i zabiegi pielęgnacyjne długofalowo wpływają na wygląd i wygodę bielizny pościelowej.

W jakiej temperaturze prać pościel? Ten podstawowy zabieg pielęgnacyjny odbija się nie tylko na materiałach oraz nadrukach, ale także na komforcie naszego snu! Przeczytaj artykuł, a na dobre zapamiętasz, w ilu stopniach prać pościel!

 

W jakiej temperaturze prać pościel? Jeśli to możliwe, zdaj się na rady producenta!

Jeżeli nasz komplet pościeli został niedawno zakupiony, na pewno jest opatrzony metką. Lepiej się jej nie pozbywać! Na metce z pewnością znajdują się informacje co do tego, w jakiej temperaturze prać pościel, co z prasowaniem i detergentami. Metka od producenta to najpewniejsze źródło informacji na temat poprawnej konserwacji pościeli. 

Skoro producent informuje, w ilu stopniach prać pościel, po co pamiętać jakiekolwiek zasady co do temperatury? Otóż niemal każdy z nas ma w domu komplety wieloletnie, które niejedno już przeżyły.

Trudno wyjaśnić to zjawisko, ale w toku użytkowania metki z pościeli bądź nawet ubrań lubią… znikać w tajemniczy sposób. Kto z nas tego nie doświadczył?! Nie odcinaliśmy metek, a jakimś cudem po prostu ich nie ma!

Spieszymy z pomocą - w przypadku kompletów, które zdążyły “stracić” swoje metki, w zupełności  wystarczą Ci nasze porady co do temperatury wody. 

 

Jak prać pościel - ręcznie czy w pralce?

Nowoczesne komplety pościelowe z powodzeniem możemy wyczyścić w równie nowoczesnej pralce! Nie trzeba, jak jeszcze przed niewieloma laty, stawiać na ręczne pranie delikatnych materiałów.

Wystarczy wiedzieć, w jakiej temperaturze prać pościel, dobrać detergenty dbające o tkaniny, dopasować program i gotowe! Kilkadziesiąt minut później świeżutkie komplety pościelowe będą gotowe do rozwieszenia.

Jeżeli obawiamy się o kondycję ulubionej bielizny pościelowej, pralka automatyczna może… wyprać ją ręcznie! Większość nowoczesnych automatów pozwala po wybraniu, w ilu stopniach prać pościel, uruchomić program “pranie ręczne”.

Pralka bardzo delikatnie obejdzie się z naszymi tekstyliami, nawet tymi z najbardziej wymagających materiałów! A teraz przejdźmy do najważniejszej części - w jakiej temperaturze prać pościel, żeby wiernie służyła przez długie lata? 

 

W ilu stopniach prać pościel bawełnianą? To zależy!

Pościel z naturalnej bawełny to uniwersalny wybór. Z pewnością każdy z nas ma w domu przynajmniej jeden taki komplet! Jeśli chodzi o pranie pościeli, temperatura i cała reszta “rytuałów prania” musi być dostosowana do splotu. Splotów bawełny jest co niemiara - nieco rozjaśniamy sytuację!

 

Satyna bawełniana - jaka temperatura jej nie zaszkodzi? 

Pościel z satyny bawełnianej to ulubiony wybór sympatyków eleganckich aranżacji. Poza tym świetnie sprawdza się podczas letnich, upalnych nocy. Chłodna, elegancka i… czysta! W jakiej temperaturze prać pościel z satyny bawełnianej?

Jeżeli poszewki nie mają metek z instrukcją konserwacji, pozostaje zdać się na uniwersalne zasady. Pościel satynowa dobrze zniesie czyszczenie w wodzie o temperaturze 40-60 stopni Celsjusza. Dla pewności, jeżeli komplet nie jest mocno zabrudzony, lepiej pozostać przy dolnej granicy.

Gdy chodzi o pranie pościeli, temperatura nie powinna oczywiście zaszkodzić jej zdobieniom. Intensywne wzory, którymi może się pochwalić pościel satynowa, nie przepadają za gorącymi kąpielami! Dodatkowo nie powinno się jej poddawać wirowaniu, a po wyjęciu z bębna należy komplet rozwiesić idealnie na prosto.

 

W ilu stopniach prać pościel flanelową? Zachowaj jej miękkość na lata!

Za co kochamy flanelę? Oczywiście za jej miękkość i ogrom ciepła! Taki komplet nie pozwoli zmarznąć nawet podczas zimy stulecia. Flanela jest mechanicznie wytrzymała, więc to, w jakiej temperaturze prać pościel z takim splotem, może nieco zaskoczyć.

Optymalna kąpiel dla flanelowego kompletu nie powinna być cieplejsza niż 40 stopni Celsjusza. Niektórzy producenci dopuszczają granice 60 stopni Celsjusza, ale bez dostępu do ich zaleceń lepiej nie ryzykować. Dzięki temu niezwykle przyjemny w dotyku materiał pozostanie taki przez niejedną zimę!

 

Pranie pościeli - temperatura odpowiednie dla kory bawełnianej

“Pogięta”, lekka i przewiewna kora bawełniana - jak wyprać pościel z takiego materiału? Ta niewymagająca prasowania bawełniana tkanina lubi temperaturę od 40-60 stopni Celsjusza. Podobnie jak w przypadku poprzedników - satyny i flaneli - bez pewności co do oryginalnych zaleceń  producenta, pozostańmy przy czterdziestce.

 

W jakiej temperaturze prać pościel z lnu?

Wśród naturalnych, klasycznych wyborów tkanin pościelowych len stale rywalizuje z bawełną. W ilu stopniach prać pościel lnianą, by niezmiennie cieszyła oko i skórę?

Ta tkanina może być z powodzeniem czyszczona w 60 stopniach Celsjusza. Doskonała na lato, nieuczulająca, nieco sztywna pościel lniana często jest wybierana przez alergików. Jednym z powodów jej popularności jest właśnie możliwość bezpiecznego prania w nieco cieplejszej wodzie. Drobnoustroje i roztocza kończą w niej swój żywot!

Nie tylko to, w jakiej temperaturze prać pościel lnianą jest istotne. Ważne, by do czyszczenia wybierać program dedykowany delikatnym tkaninom - każda pralka automatyczna taki posiada. Len nie lubi także silnych detergentów oraz wybielacza!

 

Jak prać pościel bambusową? Temperatura idealna

Włókno bambusowe mimo swoich kapitalnych właściwości wciąż nie należy do najpopularniejszych wyborów. To, w ilu stopniach prać pościel z takiego materiału, nie jest więc wiedzą powszechną.

Pielęgnacja pościeli bambusowej powinna odbywać się w 40 stopniach Celsjusza, a maksymalnie sześćdziesięciu przy silniejszych zabrudzeniach. Czterdzieści stopni w zupełności wystarczy jednak do pozbycia się drobnoustrojów i roztoczy. Ba - włókno bambusowe radzi sobie z takimi nieproszonymi gośćmi nawet bez pralki! 

Dzięki właściwościom antystatycznym, grzybo-, wiruso- i bakteriobójczym włókno bambusowe jest doskonałe dla alergików i osób podatnych na infekcje. Zastanawiając się więc, w ilu stopniach prać pościel, żeby pozbyć się z niej bakterii, bambus oszczędzi nam wątpliwości - 40 stopni Celsjusza na pewno wystarczy.

Bardzo ważna wskazówka - do prania nie wolno dodawać zmiękczającego płynu, bo doprowadza on do sklejenia się włókien! Jeżeli mamy bardzo twardą wodę, w pranie pościeli można zaangażować ocet. Ten domowy sposób nie zaszkodzi kondycji pościeli.

 

W ilu stopniach prać pościel jedwabną? Delikatna tkanina - delikatne pranie

Jedwabna pościel przenosi pojęcie komfortowego snu na zupełnie nowy poziom. Niewiele tkanin jest tak bardzo lubianych przez naszą skórę! Pościel z naturalnego jedwabiu wymaga specjalnego traktowania.

Do jej pielęgnacji są przeznaczone specjalne detergenty. Tylko po nie powinniśmy sięgać, gdy przyjdzie czas na pranie pościeli - temperatura to kolejna niezwykle istotna sprawa.

Poprzednie tkaniny - bawełna, len czy bambus - należały czyścić w 40-60 stopniach - jedwab to wyjątek! Tutaj temperatura kąpieli nie może przekroczyć 30 stopni Celsjusza!

Specjalna pielęgnacja, wygórowana cena - czy w ogóle warto wybierać pościel z jedwabiu? Niewątpliwie tak! Odpowiednio konserwowana posłuży przez lata.

Sen pod nią jest tak wygodny, że ten, kto miał okazję go zaznać, nie postawi już na tańsze tkaniny. Poza tym pościel jedwabna sprawia, że co rano budzimy się nieco piękniejsi - włókna jedwabne poprawiają elastyczność ludzkiej skóry!

 

Jak wyprać pościel z syntetycznymi włóknami? Optymalna temperatura

Poliestrowa mikrofibra czy frotte stworzone z bawełny i włókien sztucznych - w jakiej temperaturze prać pościel tego typu? Cóż, jeśli chodzi o syntetyczne włókna, to zalecenia producenta są kluczowe. Wiele zależy od dokładnego typu włókien czy stosunku materiałów w mieszance.

Jak wyprać pościel bezpiecznie, gdy nie mamy dostępu do metki? Najlepiej dmuchać na zimne - dosłownie! Pranie w 30 stopniach Celsjusza nie zaszkodzi pościeli, która wytrzymałaby 60, a w drugą stronę już tak!

Syntetyczne włókna, nawet mocno zabrudzone, nie sprawiają problemu z pozbyciem się plam. W większości przypadków niska temperatura w zupełności wystarczy do ich pełnego odświeżenia.

 

Maksymalna temperatura prania pościeli - czy można ją przekraczać? 

Ciężkie zabrudzenia na bieliźnie pościelowej mogą nas pokusić o wypranie kompletu w wyższej temperaturze niż zalecana. Jakie będą konsekwencje? Jeżeli zrobimy to raz, trzeba się liczyć z odbarwieniami czy zmniejszeniem delikatności materiału.

Powtarzające się przekraczanie temperatury regularnie będzie pogarszać jakość włókien, a wreszcie pościel będzie nadawać się tylko do wyrzucenia. Jak wyprać pościel? Zgodnie z zaleceniami lub dmuchając na zimne, czyli ustawiać niższa temperaturę i stosując delikatne detergenty.

 

Jak często prać pościel? Higiena i bezpieczeństwo

Gdy w grę wchodzi pranie pościeli, temperatura, detergenty i program prania to niejedyne kwestie wymagające doprecyzowania. Sama częstotliwość prania kompletu nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o zachowanie go w najlepszej formie! 

Optymalna częstotliwość czyszczenia kompletów pościelowych to przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jeżeli nie mamy problemu z nocnym poceniem i przed położeniem się do snu zawsze bierzemy prysznic, nie ma wielkiej konieczności, by robić to częściej. 

Jak prać pościel alergika? Dla komfortu i bezpieczeństwa każdej nocy należy to robić przynajmniej raz w tygodniu.

Osoby borykające się z problemami skórnymi, uciążliwymi chorobami, jak na przykład trądzik i obficie się pocące, powinny wymieniać komplety nawet co kilka dni. Szczególnie istotne w takich przypadkach jest wybieranie pościeli najwyższej jakości, która zniesie takie wyzwanie.

Oczywiście, to kiedy i jak prać pościel, zależy także po prostu od codziennego używania. Jeżeli jest ewidentnie nieświeża, nie pachnie zbyt przyjemnie, widać na niej plamy czy sierść zwierząt, czas na spotkanie z pralką! 

Jak wyprać pościel, żeby wszystko poszło po naszej myśli? Dobrać temperaturę odpowiednią dla tkaniny - najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami na metce. Jeżeli nie mamy do nich dostępu, pamiętaj o naszych poradach! W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej po prostu potraktować komplet chłodniejszą wodą, zamiast sprawdzać jej wytrzymałość.