Prześcieradło dla dziecka - jaki rozmiar i materiał będzie odpowiedni?

29-06-2020

Urządzenie pokoju dziecięcego dla niejednego rodzica stanowi nie lada wyzwanie. Wybranie odpowiedniego łóżka, które po chwili nie będzie za małe, to jeden z największych problemów. Jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów, powinniśmy rozważyć kupienie łóżka w nieco większym rozmiarze bądź takiego, które rośnie wraz z dzieckiem. Jednakże nie tylko wybranie właściwego łóżka ma wpływ na komfort wypoczynku i regeneracji dziecka. Także odpowiednie prześcieradło może przyczynić się do tego, czy maluch zaśnie spokojnym snem, czy też wręcz przeciwnie. Jakie prześcieradło dla dziecka będzie odpowiednie? Podpowiadamy!

Prześcieradło dla dziecka – jaki rozmiar?

Prześcieradło dla dziecka nie powinno być ani za duże, ani za małe. Najlepiej więc jeśli jest idealnie dopasowane do rozmiaru łóżka. Prześcieradło 80x160 będzie najlepsze dla małych dzieci, czyli takich, które mają mniej więcej dziewięć lat. Dla nieco starszych pociech warto wybrać nieco większy materac, a co za tym idzie także i łóżko. Wówczas prześcieradło 90x200 powinno być wystarczające. Wymiana prześcieradła na większe nie jest tak kosztowna jak kupienie nowego łóżka czy materaca. Dlatego też warto zastanowić się nad nabyciem łóżka rosnącego wraz z dzieckiem, które wystarczy rozsunąć, by zwiększyć jego rozmiar i móc dopasować odpowiedniej wielkości prześcieradło. Kupienie niedopasowanego prześcieradła może zakłócić spokojny sen dziecka, gdyż będzie ono zsuwało się z łóżka i podwijało.

Prześcieradło dla malucha – z gumką czy bez?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie prześcieradło na łóżko dziecka wybrać – z gumką czy bez. Produkty tego typu bez gumki będą pasowały do materaca niemalże każdej wielkości. Wystarczy jedynie włożyć brzegi pod spód materaca, by uzyskać efekt podobny do gumki. Prześcieradło z gumką 90x200 będzie odpowiednie na łóżko dziecka, jeśli chcemy zdecydować się na taki rodzaj przykrycia łóżka. Jednakże wybierając prześcieradło z gumką musimy pamiętać, że powinno być ono dopasowane do wymiarów materaca, by nie marszczyło się i nie spadało z łóżka.

Prześcieradło dla najmłodszych – jaki materiał wybrać?

Jeśli chcemy zapewnić dziecku spokojny sen, powinniśmy wybrać prześcieradło wykonane z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału. Najlepiej więc zrezygnować z tkanin, które są szorstkie i niemiłe w dotyku. Maluchy mają delikatną skórę, tak więc intensywniej odczuwają fakturę różnych materiałów. Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że u dzieci znacznie częściej niż u dorosłych występują reakcje alergiczne, a prześcieradło ma bezpośredni kontakt ze skórą pociechy. Dlatego też najlepiej jest zrezygnować z zakupu prześcieradła wykonanego z kory i zainwestować w to z satyny bawełnianej lub jerseyu. Wybierając prześcieradło wykonane z dwóch ostatnich materiałów, będziemy mieć pewność, że sen malucha będzie spokojny i komfortowy.