Pranie poduszki z pierza – o czym warto pamiętać?

22-09-2021

Jeśli zależy nam na prawidłowej higienie snu, należy pamiętać o wielu ważnych aspektach. Jednym z nich jest niewątpliwie regularne pranie swojej pościeli. Musimy jednak wiedzieć, że nie chodzi tutaj wyłącznie o wrzucenie do pralki poszwy, poszewek oraz prześcieradła. Duże znaczenie ma przecież także utrzymanie w czystości poduszki oraz kołdry. Te elementy, jak wiadomo, mogą być wypełnione różnymi materiałami. My dziś skupimy się na jednym z rodzajów wsypów. Podpowiemy bowiem, jak powinno wyglądać pranie poduszki z pierza. Sprawdź, jeśli jesteś zainteresowany tym tematem! 

Zacznijmy od tego, czy można prać poduszki z pierza?

Na samym początku warto wyjaśnić, czy poduszka z pierza może zostać przez nas samodzielnie wyprana. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dlaczego? Większość producentów zabrania bowiem takich działań. Na swojej pościeli znajdziemy zatem najczęściej oznaczenie, że niestety nie można jej czyścić – ani w domowej pralce, ani w pralni chemicznej. Musimy jednak pamiętać, że niekiedy pranie poduszki z pierza okaże się jedynym wyjściem. Na takim elemencie osadza się bowiem bardzo duża ilość wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a także drobnoustrojów. Do tego każdemu z nas zdarzy się w nocy np. spocić. Jak wiadomo, na brudnej poduszce nie powinniśmy spać. Mamy przecież z nią bezpośredni kontakt. Nieczyszczona pościel może spowodować liczne alergie czy problemy, np. związane ze stanem naszego naskórka. 

Prać zatem poduszkę z pierza, czy nie prać? Jeśli jest to jedyne wyjście, to tak naprawdę nic nie tracimy. Gdy jej nie oczyścimy, konieczny będzie zakup nowej pościeli. Ta z pierza jest dość droga. Lepiej zatem spróbować przywrócić ją do stanu użyteczności. Jak to jednak zrobić, aby nie zniszczyć wypełnienia oraz poszycia? Oczywiście musimy stosować się do kilku ważnych zaleceń, o których zaraz dokładnie opowiemy. 

Pranie poduszki z pierza – zróbmy to w kilku prostych krokach

Jak powinno wyglądać pranie poduszki z pierza? Co zrobić, aby jej nie zniszczyć? Należy oczywiście obrać odpowiednią taktykę. My pokażemy teraz w kilku prostych krokach, jak podejść do takiego zadania. Uczulamy od razu, by dokładnie przestrzegać wszystkich zasad. W innym przypadku nasza poduszka 70x80 czy w innym rozmiarze może stracić swój kształt, a znajdujące się wewnątrz niej wypełnienie niestety zbije się, uniemożliwiając nam tym samym komfortowy sen. Jak zatem wyprać pościel z pierza?

Krok 1

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak wyprać poduszkę z pierza, musimy oczywiście odpowiednio przygotować ją na kontakt z wodą. W pierwszej kolejności zdejmujemy poszewkę i odkładamy ją do osobnego prania. Następnie dokładnie sprawdzamy, czy w poszyciu nie ma żadnych dziur. Jeśli materiał jest uszkodzony, niestety cały środek naszej pościeli może “uciec” z niej podczas czyszczenia. Tym samym narażamy się na uszkodzenie pralki oraz oczywiście konieczność zakupu nowego kompletu. Upewnijmy się zatem nawet kilkukrotnie, że nie ma nigdzie żadnych ubytków. Pamiętajmy także, że pranie poduszki z pierza może być dość czasochłonne. Dlaczego? Do bębna najlepiej bowiem wrzucić tylko jeden element pościeli. Będziemy mieć wtedy pewność, że w pralce jest odpowiednia ilość przestrzeni. Dzięki temu nasza poduszka nie zostanie uszkodzona. 

Jak prać poduszkę z pierza? Poradnik

Jeśli przed praniem zauważymy, że w poszyciu pojawiły się dziury, konieczna będzie wymiana naszej poduszki na nową. Komfortowy model z pierza oraz bawełnianego poszycia  znajdziemy m.in. na https://www.karo.waw.pl/poduszka-pierze-50x60-roz-amw.html!

Krok 2

Pościel przygotowana, a więc jak wyprać poduszki z pierza? Każdy z tych elementów wrzucamy do bębna, oczywiście osobno. Następnie nastawiamy pralkę na delikatny program dedykowany do tych najbardziej wrażliwych materiałów. Co ciekawe, niektóre urządzenia mają nawet specjalny cykl właśnie o nazwie “Pranie pierza”. Jeśli mamy taki w swoim, bez wahania go wybieramy. Następnie ustawiamy niską temperaturę, najlepiej w granicach 30-40 stopni Celsjusza. 

Krok 3

Zanim włączymy pranie poduszek z pierza, musimy jeszcze dorzucić do bębna kilka piłeczek do tenisa. Po co? Takie małe elementy będą rozbijać nasze wypełnienie, zapobiegając tym samym jego “zgruźleniu”. Ile piłeczek dodać do pralki? 5-6 sztuk w zupełności wystarczy. Na koniec pamiętajmy jeszcze o delikatnym detergencie. Dzięki temu pranie poduszek w pralce będzie skuteczne, ale także i bezpieczne. 

Krok 4

Zastanawiając się, jak wyprać pierze domowym sposobem, musimy jeszcze pamiętać o wirowaniu. Zaleca się, aby końcowy etap osuszający był bardzo delikatny. Najlepiej więc ustawić urządzenie na najmniejszą możliwą ilość obrotów. Jeśli boimy się zniszczenia pościeli, możemy nawet całkowicie zrezygnować z tego etapu. Teraz większość pralek umożliwia bowiem wyłączenie wirowania. Po takim przygotowaniu możemy rozpocząć pranie poduszki

Krok 5

Po czasie wyznaczonym przez nasze urządzenie wracamy do poduszki z pierza. Pranie już się zakończyło, a więc jak najszybciej musimy wyjąć pościel z bębna. Robiąc to, dokładnie strzepujemy całość. Tym samym wsyp odpowiednio się ułoży, a poduszka “starci” nadmiar zalegającej w niej wody.

Krok 6

Jeśli kiedyś zastanawialiście się nad tym, jak wyprać poduszkę z pierza, z pewnością przeszło wam też przez myśl, co zrobić później. W końcu taką pościel należy także wysuszyć i co ciekawe, ta czynność jest niekiedy bardziej kłopotliwa niż samo czyszczenie. Dlaczego? Te elementy nie mogą być bowiem mokre dość długi czas. Nie powinniśmy ich także wrzucać do suszarki bębnowej. Co zatem zrobić? Przede wszystkim wyprać swoją poduszkę w ciepły, słoneczny i suchy dzień. Wtedy możemy po prostu położyć ją na suszarce, wystawić na balkon, taras czy do ogrodu i gotowe. Takich elementów nie powinniśmy bowiem suszyć na kaloryferze, ani też trzymać wilgotnych zbyt długi czas. Istnieje wtedy duże ryzyko zepsucia się pierza, a także pojawienia się pleśni. Przed praniem poduszki sprawdźmy zatem przede wszystkim prognozę pogody. 

Pranie poduszki z pierza – czy jeszcze o czymś należy pamiętać?

Czy wyżej wymienione zasady to już wszystkie, o których należy pamiętać, zastanawiając się, jak prać poduszki z pierza? Nie do końca. Warto bowiem wiedzieć również, że:

  1. Do prania należy użyć proszku dedykowanego do ubranek dziecięcych lub wybrać sam płyn do płukania tkanin. Dlaczego? Klasyczny detergent ma w sobie substancje i enzymy, które mogą zgruźlić nasze pierze oraz zmniejszyć ich puszystość czy zdolność do rozpraszania. 
  2. Mokre pierze po kontakcie z wodą staje się bardzo ciężkie. Niektóre poduszki w stanie suchym mogą ważyć nawet ponad 2 kg. Upewnijmy się zatem przed praniem, jakie jest maksymalne obciążenie naszej pralki oraz waga pościeli. Należy bowiem przyjąć, że taki element stanie się nawet 2-3 razy cięższy. Jeśli urządzenie będzie przeładowane, niestety istnieje ryzyko jego uszkodzenia czy nawet całkowitego zepsucia. 
  3. Nie w każdym domu gości oczywiście stuprocentowa poduszka z pierza. Pranie pościeli z dodatkiem innych wypełnień, np. puchu, powinno jednak wyglądać dokładnie tak samo.
  4. Susząc poduszkę z pierza, należy być zaangażowanym w ten proces. Co to oznacza? Pościeli nie wystarczy położyć na suszarce i gotowe. Co jakiś czas należy napowietrzyć wypełnienie. Jak to zrobić? Wystarczy delikatnie strzepać poduszkę oraz przesypywać pierze z miejsca na miejsce. Dzięki temu podczas suszenia w naszej poduszce nie pojawią się bryłki.
  5. Suszenie poduszki z pierza może zająć nawet kilka dni. We wsypie nie powinna bowiem znaleźć się ani kropla wilgoci. W innym przypadku tak, jak już wspominaliśmy, w pościeli może zacząć rozwijać się pleśń. 
  6. Jeśli przed praniem zobaczymy, że wsad jest zbity i zgruźlony lub poszycie zmieniło swój kolor, np. z białego na żółty, rekomendujemy wymianę poduszki na nową. Niestety jej czyszczenie nic już nam nie da. Są to bowiem nieodwracalne zmiany, których w żaden sposób nie usuniemy.
  7. Poduszkę z pierza należy wymieniać średnio co 2-3 lata. Jest ona bowiem intensywniej użytkowana niż kołdra, która posłuży nam nawet 5-10 lat. 

Pranie poduszki z pierza - zasady

Poduszki z pierza lub pierza z dodatkiem puchu są same w sobie dość ciężkie. Model o wymiarach 70x80 cm, taki jak ​​https://www.karo.waw.pl/poduszka-polpuchowa-70x80-ekrii-2-0-kg-naturalny-wsad-100-bawelna-inlet-amw.html, może ważyć nawet 2 kg! Musimy o tym pamiętać podczas prania, aby nie uszkodzić swojej pralki. 

Pranie poduszek z pierza – jak często to robić?

Teraz już na pewno każdy wie, jak wyprać poduszkę z pierza. Nie odpowiedzieliśmy jednak jeszcze na pytanie, jak często to robić. Pościel ze wsypem syntetycznym zaleca się czyścić co mniej więcej pół roku. W przypadku pierza i puchu należy natomiast przyjąć, by robić to wtedy, gdy zajdzie taka konieczność. Materiały te są bowiem bardzo delikatne, a ich pranie zajmie nam sporą ilość czasu. Musimy zatem obserwować swoją pościel i postawić na pranie wtedy, gdy widzimy na niej zabrudzenia lub ta zaczęła wytwarzać nieprzyjemną woń. A czy jest jakaś data graniczna, kiedy to naprawdę powinna zostać wyczyszczona poduszka z pierzem? Pranie powinniśmy powtarzać przynajmniej po każdym roku korzystania z tego elementu – chyba że widzimy konieczność zrobienia tego zdecydowanie wcześniej. 

Alternatywne “czyszczenie” pierza, czyli co jeszcze możemy zrobić?

A czy istnieje jakiś sposób na to, jak prać poduszki z pierza bez użycia pralki? Oczywiście. Przede wszystkim ich poszycie możemy delikatnie oczyścić wilgotną ściereczką czy innym czyścikiem. Wtedy pamiętajmy jednak, że mimo wszystko całość należy później wysuszyć. Do tego bardzo ważne jest to, by regularnie odświeżać poduszki poprzez wietrzenie ich na świeżym powietrzu. W tym celu po prostu wystawmy je na balkon czy taras na kilka godzin. Co ciekawe, ten sposób sprawdza się najlepiej… zimą! Mroźne powietrze skutecznie zabija wszelkie drobnoustroje, a także idealnie pozwala nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Pamiętajmy o tym zawsze, a szczególnie wtedy, gdy w naszej sypialni gości właśnie pierze. Pranie będziemy mogli wtedy odłożyć w czasie. 

Mamy nadzieję, że teraz już każdy wie, jak postępować ze swoją poduszką z pierza!