Pranie kołdry, czyli jak wyprać kołdrę, aby jej nie zniszczyć

Pranie kołdry, czyli jak wyprać kołdrę, aby jej nie zniszczyć

08-10-2021

Pranie kołdry to niezwykle ważna czynność. Wie o tym niemalże każdy. Mało kto ma jednak wiedzę na temat tego, jak podejść do takiego zadania. Nieprawidłowa pielęgnacja pościeli może przecież sprawić, że kołdra będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia. Jak wyprać kołdrę, w czym i jak często to robić? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając nasz artykuł.

Pranie kołder – czy można użyć do tego pralki?

Pranie kołdry to świetny sposób na usunięcie z niej zabrudzeń, bakterii, drobnoustrojów, alergenów czy nawet resztek naskórka. Czy można jednak tę czynność wykonać w pralce? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, co znajdziesz na metce dołączonej do pościeli. Niektóre modele możesz bowiem wrzucić do pralki automatycznej, inne musisz niestety oddać w ręce specjalistów. Przed przystąpieniem do czyszczenia, sprawdź zatem oznaczenia producenta. Do tego upewnij się, jakie jest maksymalne obciążenie bębna zamontowanego w Twoim urządzeniu. Grube kołdry zimowe czy obszerne kołdry 200x220 mogą bowiem dość sporo ważyć. Do tego pod wpływem wody dodatkowo nabiorą masy. Sprawdź zatem wcześniej, czy takie pranie nie będzie szkodzić Twojej pralce. Nikt nie chce przecież jej zepsuć!

Pranie kołdry – najważniejsze zasady

Aby pranie kołder przebiegło bezproblemowo, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dwie pierwsze już poznałeś. Konieczne będzie upewnienie się, czy producent rekomenduje czyszczenie w pralce oraz sprawdzenie, czy pościel nie będzie za ciężka. Co jeszcze jest kluczowe, gdy zabierasz się za pranie kołdry?

Przygotowanie prania

Zanim wrzucisz swoją pościel do pralki, musisz upewnić się, że jej poszycie jest całe. Nie możesz znaleźć w nim żadnych dziur. Nawet najmniejsza z nich sprawi, że całe wypełnienie “wyjdzie” ze środka. Gdy nie widzisz ubytków, możesz włożyć pościel do bębna. Jak to jednak zrobić? Jak prać kołdrę? Najlepiej zwinąć ją w solidny rulon lub dokładnie obwiązać, np. sznurkiem. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko niekontrolowanego przesuwania się wypełnienia. 

Wybór programu i temperatury

Jak wyprać kołdrę, gdy już zdołałeś wepchnąć ją do bębna? Oczywiście musisz wybrać odpowiedni program. Najlepiej postawić na ten dedykowany do pościeli. Nowoczesne urządzenia miewają takie funkcje, więc dlaczego by z nich nie skorzystać? A co, jeśli Twoja pralka nie ma takiego programu? Wtedy wybierz ten dedykowany do np. jedwabiu lub innych delikatnych materiałów. Na koniec pamiętaj o wybraniu temperatury. Kołdry antyalergiczne i wypełnione wkładem syntetycznym możesz prać nawet w ponad 60 stopniach Celsjusza. Te składające się z puchu czy pierza należy ustawić na max. 40 stopni. Po raz kolejny sięgnij do zaleceń producenta – powinieneś znaleźć tam te najważniejsze informacje. 

Kołdra antyalergiczna Medical 200x220 4 pory rokuTemperatura prania kołdry zależy od kilku czynników, np. rodzaju zastosowanego wypełnienia. Pościeli Medical, dostępną na https://www.karo.waw.pl/koldra-antyalergiczna-medical-200x220-4-pory-roku-amw.html, możesz prać w aż 95 stopniach Celsjusza. 

Wybór środków piorących

Pranie przygotowane, a więc nadszedł czas na środki czyszczące. W tym przypadku najlepiej postawić na delikatne detergenty np. te dedykowane dla małych dzieci. Nie znajdziesz w nich bowiem enzymów oraz substancji, które mogłyby uszkodzić wypełnienie. Niektóre związki chemiczne będą bowiem negatywnie wpływać na puszystość materiału znajdującego się wewnątrz kołdry. Lepiej także zrezygnować z perełek czy kapsułek. Proszek w wersji sypkiej sprawdzi się o wiele lepiej – szczególnie jeśli Twoje urządzenie najpierw zamienia go w aktywną pianę. Na koniec możesz do bębna wrzucić jeszcze kilka piłeczek do tenisa. Podczas ruchów pralki będą delikatnie rozbijać wypełnienie – nawet jeśli kołdra jest zwinięta w rulon. 

Porada: podczas prania kołdry, najlepiej ustawić wirowanie na niskie obroty. Pościel musi bowiem lekko oddać nadmiar wody, jednak nie może też być zbyt mocno wirowana. Wtedy istnieje dość duże ryzyko uszkodzenia wypełnienia, np. jego zbicia się czy nierównomiernego rozłożenia. 

Suszenie kołder

Pranie ustawione. Masz teraz chwilę czasu na inne swoje obowiązki lub relaks. Gdy usłyszysz jednak, że pralka skończyła program, od razu wyjmij pościel z bębna. Następnie rozłóż ją np. na suszarce. Ważne jest to, by kołdra schła w pozycji rozłożonej. Nie wieszaj jej na sznurku pod żadnym pozorem. Całe wypełnienie zacznie bowiem migrować w dół. Rozłóż ją zatem na płasko – na tyle, na ile jest to możliwe. Susz pościel w suchym pomieszczeniu lub wystaw ją na zewnątrz. Unikaj jednak bezpośredniego promieniowania słonecznego. Przed praniem warto więc upewnić się, jaka będzie pogoda. Suchy i dość ciepły, ale niezbyt słoneczny dzień będzie wręcz idealny na czyszczenie pościeli. 

Co jaki czas należy powtarzać pranie kołder?

Wiesz już, jak wyprać kołdrę. Teraz najwyższy czas dowiedzieć się, jak często to robić. Oczywiście niemalże każdy powie Ci, że najlepiej zachować pewną regularność. Jaką? Jeśli Ty lub członkowie Twojej rodziny mają skłonność do alergii, pościel powinna być prana nawet raz w miesiącu. Gromadzi się przecież na niej wiele drobnoustrojów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Gdy nie zmagasz się z uczuleniami, pranie kołder możesz powtarzać nieco rzadziej. W lecie rób to, co ok. dwa miesiące. Nocą ciało bowiem się poci, dlatego też lepiej raz na jakiś czas dokładnie oczyścić swoją pierzynkę. Podczas pozostałych pór roku powtarzaj tę czynność co 4-6 miesięcy. 

Co jeszcze możesz zrobić?

Pamiętaj również, że pranie kołder to nie wszystko. Aby zachować ich świeżość, warto przynajmniej raz w tygodniu wywietrzyć swoją pościel na powietrzu. Wystaw ją zatem na balkon, taras czy do ogrodu. Kontroluj jednak, czy dzień nie jest zbyt wilgotny. Najlepsze warunki to oczywiście umiarkowane słońce lub delikatny… mróz. Zimno zabija bowiem niektóre bakterie. Nie unikaj więc wietrzenia kołder zimą. 

Polecane produkty

Przeczytaj inne artykuły blogowe

Kołdra antyalergiczna. Wybieramy najlepszą kołdrę dla alergików!

Kołdra antyalergiczna. Wybieramy najlepszą kołdrę dla alergików!

09-06-2021
Gdy za oknem zaczynają panować wysokie temperatury, w naszej sypialni pojawia się kołdra letnia. Pod takim przykryciem śpi się nam bowiem latem przyjemniej. Jest bowiem lekkie i przewiewne. Większość z nas zmaga się jednak z licznymi alergiami oraz uczuleniami. W takiej sytuacji...
Jaka kołdra na lato? Podpowiadamy!

Jaka kołdra na lato? Podpowiadamy!

21-05-2021
Już za kilka tygodni zawita do nas lato. Warto zatem zacząć zastanawiać się nad zmianą swojej pościeli. Najważniejsza będzie oczywiście kołdra. Podczas upałów element ten ma bowiem niezwykle duże znaczenie. Nocą, nawet mimo wysokiej temperatury, zdarza się nam przecież...
W jakiej temperaturze prać pościel?

W jakiej temperaturze prać pościel?

28-08-2021
Co jest kluczem do zachowania swoich domowych tekstyliów w świetnej kondycji? Traktowanie ich w odpowiedni sposób! Codzienne użytkowanie i zabiegi pielęgnacyjne długofalowo wpływają na wygląd i wygodę bielizny pościelowej. W jakiej temperaturze prać pościel? Ten podstawowy zabieg...