Pranie i prasowanie pościeli – praktyczne wskazówki

Pranie i prasowanie pościeli – praktyczne wskazówki

20-04-2021

Piękna pościel satynowa, bawełniana czy wykonana z innych przyjaznych materiałów, stanowi wspaniałe uzupełnienie każdej sypialni oraz gwarantuje nam idealny sen. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju tekstylia należy odpowiednio pielęgnować. Najważniejsze w tym przypadku będzie oczywiście pranie, suszenie oraz prasowanie. Niestety większość z nas nie wie, jak prawidłowo się do tego zabrać. Przygotowaliśmy zatem poradnik, w którym podpowiemy, jak powinno się dbać o bieliznę pościelową! Sprawdź!

Jak prać pościel? Podstawowe zasady

W większości sypialni regularnie gości pościel bawełniana, satynowa, flanelowa czy ta wykonana z kory. Część z nas uważa, że każdy z tych materiałów należy traktować w nieco inny sposób. Okazuje się jednak, że w większości przypadków zasady są takie same. Aby mieć jednak stuprocentową pewność, iż nasze działania są odpowiednie, warto za każdym razem zerknąć na wskazania producenta. Może bowiem okazać się, że dana firma sugeruje nam np. nieco większą temperaturę prania. My przedstawimy dziś jednak uniwersalne zasady, które sprawdzą się za każdym razem, gdy będziemy czyścić pościel wykonaną z różnych materiałów. Poniżej omówimy zatem cztery najważniejsze zagadnienia dotyczące prania tego typu tekstyliów. 

Pranie pościeli – ręcznie czy w pralce?

Na samym początku warto zacząć od tego, w jakich warunkach należy prać pościel. Są bowiem wśród nas osoby, które mogą zastanawiać się, czy aby na pewno pralka to słuszny wybór. W końcu bęben może przecież nieco osłabić włókno. Warto jednak wiedzieć, że pranie mechaniczne to jedyne rozsądne wyjście. Piorąc pościel w rękach, niestety tylko się zmęczymy, a nasze trudy pójdą na marne. Nie jesteśmy bowiem w stanie idealnie doczyścić w ten sposób całych tekstyliów. Pozostaje nam zatem tylko pralka, której nie należy traktować jako największego zła. Tylko dzięki niej nasze komplety będą idealnie czyste. Co ciekawe, bielizny pościelowej nie należy nigdy czyścić chemicznie. Wizyty w profesjonalnej pralni zostawmy zatem na inne dodatki oraz akcesoria domowe. 

Pranie pościeli – jakie detergenty sprawdzą się najlepiej?

Pościel należy zatem zawsze prać w pralce. Aby jednak ta nie uległa zniszczeniu, należy dodać do prania odpowiednie środki oraz detergenty. Jakie? Pościele dla dzieci traktujemy oczywiście delikatnymi środkami antyalergicznymi. Najlepiej zatem sprawdzi się płyn czy proszek, którego używamy na co dzień. W przypadku pościeli dla dorosłych możemy użyć klasycznych detergentów, w tym kapsułek czy perełek. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie dodawać do prania wybielaczy czy innych środków, które dość mocno ingerują w materiał. Tym sposobem możemy bowiem raz na zawsze pozbawić naszą bieliznę pościelową pięknego wzoru czy koloru. 

Pranie pościeli – ile stopni będzie najlepszym rozwiązaniem?

Co będzie najważniejsze, gdy planujemy pranie pościeli? Temperatura oczywiście! Aby prawidłowo doczyścić swoje tekstylia, musimy zapewnić im przecież wodę cechującą się odpowiednią ilością stopni. Zalecaną temperaturą dla większości materiałów jest 40 stopni Celsjusza. Za wysoka temperatura może bowiem sprawić, że wszystkie nasze piękne kolory zostaną wypłukane z materiału. Teraz ktoś może pomyśleć “no dobra, ale jak w takim razie usuniemy z pościeli wszelkie bakterie i drobnoustroje?”. Spokojnie, ten temat poruszymy za chwilę. 

Porada: niektóre pościele można prać w nieco wyższej temperaturze. Po zakupie nowego kompletu zawsze upewnijmy się zatem, jakie “warunki” rekomenduje producent danego modelu.

Pranie pościeli – jaki program wybrać?

Nowoczesne pralki umożliwiają nam wybranie wielu różnych programów prania. Jaki sprawdzi się najlepiej? Oczywiście może okazać się, że nasze urządzenie oferuje nam taki, który jest dedykowany właśnie dla bielizny pościelowej. Wtedy bez większego wahania należy się zdecydować na ten wariant. Jeśli jednak nie znajdziemy go w swojej pralce, warto szukać programów takich jak np. bawełna (jeśli nasza pościel wykonana jest z takiej tkaniny) lub tzw. prania codziennego. 

Jak często prać pościel? Oto jest pytanie!

Wiemy już wszystko na temat prania pościeli. Teraz należy zastanowić się nad częstotliwością. Przyjmuje się, że takie tekstylia należy wymieniać przynajmniej raz w tygodniu, a w niektórych sytuacjach można “przeciągnąć” tę czynność do 14 dni. Zdjęte poszewki, poszwy i prześcieradła, najlepiej oczywiście uprać od razu po zmianie kompletu. Przechowywanie ich w koszu na bieliznę nie jest bowiem zbyt dobrym rozwiązaniem. W końcu na takich tekstyliach mogą czyhać bakterie i drobnoustroje. Na podobnej zasadzie powinniśmy działać z prześcieradłami. W tym przypadku, oprócz konserwacji, duże znaczenie będzie miał także materiał. O tym, jaki wybrać, pisaliśmy w artykule https://www.karo.waw.pl/blog/przescieradla-jaki-wybrac-material.html!

jak często prać pościel

Pościel należy dość często wymieniać. Warto zatem zadbać o przynajmniej kilka kompletów, które będziemy stosować na zmianę. Zestaw pościeli ze zdjęcia dostępny na https://www.karo.waw.pl/posciel-satynowa-220x200-molly-turkusowa-zlota-kwiaty-w-pudelku-eurofirany.html!

Suszenie pościeli – jakie warunki będą najlepsze?

Pościel pięknie wyprana, jednak to nie koniec naszego dbania o takie tekstylia. Zaraz po wyjęciu kompletu z pralki, należy oczywiście odpowiednio go wysuszyć. Najczęściej rekomenduje się, by poszwy suszyć w pozycji rozwieszonej. Jeśli jest taka możliwość, warto swoją pościel rozwiesić na świeżym powietrzu. Unikajmy jednak ostrego słońca, które może sprawić, że piękne kolory wyblakną. Starajmy się również zawsze idealnie dosuszyć cały komplet. Nawet odrobina wilgoci w złożonej pościeli sprawi, że ta po kilku dniach zacznie nieprzyjemnie pachnieć, a tego każdy chciałby przecież uniknąć. 

Porada: niektóre pościele można suszyć w suszarce bębnowej. Zanim jednak zdecydujemy się na takie osuszanie, upewnijmy się, że producent naszego kompletu zarekomendował taki sposób. 

A jak prasować pościel i czy w ogóle to robić?

Nadszedł czas na prasowanie pościeli oraz odpowiedź na pytanie, jak usunąć z niej wszelkie bakterie oraz drobnoustroje, skoro temperatura w pralce może do tego nie wystarczyć. Tutaj z pomocą przychodzi żelazko, które bez większych obaw możemy nastawić na przynajmniej 100 stopni. Już kilkukrotne “przejechanie” nagrzanym urządzeniem po materiale sprawi, że ten będzie idealnie gładki i wolny od wszelkich “niechcianych gości”. Jeśli zatem kiedykolwiek ktoś zastanawiał się, czy należy prasować pościel, chyba właśnie znalazł odpowiedź na to pytanie!

Porada: większość kompletów możemy prasować żelazkiem nagrzanym nawet do 150-200 stopni, jednak po raz kolejny sprawdźmy zalecenia producenta. Jeśli nie możemy ich znaleźć, postawmy na bezpieczne 100 stopni Celsjusza, które nie zaszkodzi żadnym tekstyliom. 

Na koniec najważniejsze – składanie i przechowywanie

Tak przygotowaną pościel możemy od razu założyć na nasze kołdry oraz poduszki. Jeśli jednak zmieniliśmy już komplet, wyprane tekstylia należy odpowiednio złożyć oraz włożyć do szafy. Jak jednak postępować? W przypadku składania najlepiej wykonać z poszwy specjalną kwadratową kieszonkę, do której włożymy złożone na mniejsze kosteczki poszewki. Dzięki temu nigdy nie będziemy musieli długo szukać całego kompletu. Wkładając bieliznę pościelową do szafy, warto natomiast zadbać o specjalną półkę oraz dużą ilość wolnego miejsca. Wpychane na siłę tekstylia mogą bowiem się szybko zniszczyć, a tego przecież byśmy nie chcieli.