Poduszka ortopedyczna – jak spać i jaką wybrać?

Poduszka ortopedyczna – jak spać i jaką wybrać?

24-06-2021

Boląca szyja, głowa i kręgosłup to z pewnością nie są oznaki bycia doskonale wypoczętym! Dotyczą zaskakująco dużej części z nas, a winnymi są między innymi źle dobrane poduszki.

Być może nawet Ty należysz do osób, którym dokucza ból szyi - jak spać, by się wyspać? Oto jest pytanie, na które odpowiadamy w tym artykule! Przeczytaj, a dowiesz się nie tylko, jak spać na poduszce ortopedycznej. Podpowiadamy też, jak wybrać odpowiedni model i z jakimi dolegliwościami może sobie poradzić poduszka profilowana.

 

Poduszka ortopedyczna - co to za poduszka?

Poduszka ortopedyczna, profilowana czy szwedzka - słyszeliśmy o nich niejeden raz. Pod takimi nazwami możemy spotkać omawiany tutaj rodzaj poduszek - idealnych do zdrowego spania. To poduszki dopracowane przez fizjoterapeutów w taki sposób, by podczas snu nasz kręgosłup pozostawał w neutralnej pozycji.

Jak spać na poduszce ortopedycznej? Na pewno wygodnie - dzięki niej mięśnie szyi nie są obciążone, a poprawione krążenie w odcinku szyjnym pozwala zapomnieć o bólu po nocy.

Szwedzka poduszka to dobry pomysł nie tylko dla osób borykających się z bolesnymi dolegliwościami. Z powodzeniem można stosować ją profilaktycznie, by w przyszłości nie zmagać się z przykrym urozmaiceniem pobudki.

Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej? Kluczem jest dobór odpowiedniego modelu. Żeby poduszka profilowana spełniała swoje zadanie, przy jej wybieraniu trzeba wziąć pod uwagę ulubioną pozycję do snu, posturę, własne preferencje i nie tylko!

 

Na co pomaga poduszka ortopedyczna?

Zdecydowanie za rzadko doceniamy pomoc, jaką może nam przynieść dobrze dopasowana poduszka ortopedyczna - jak spać na takim podparciu omówimy niżej. Na razie zastanówmy się, na jakie korzyści możemy liczyć, wybierając ten rodzaj poduszki.

Dzięki temu, że profilowane podparcie odciąża tak zwane krążki międzykręgowe, wszystkie mięśnie i więzadła w odcinku szyjnym pozostają zrelaksowane. Wysypiamy się zdrowiej i wygodniej, bez pobudek na zmianę pozycji.

Istnieją także specjalne modele poduszek profilowanych. Wybierając je, pozbędziemy się problemu chrapania, sztywnienia barków czy nawet zgagi. Istnieją też poduszki odleżynowe albo rehabilitacyjne o specjalnym przeznaczeniu. 

Poduszka profilowana przyda się także cierpiącym na bezdech senny, problemy z krążeniem czy migreny. Szeroki wpływ pozycji snu na nasz organizm nie powinien dziwić - w końcu spędzamy w niej około ⅓ doby! 

Niemal każdemu z nas przyda się poduszka ortopedyczna - czy warto z niej korzystać, nawet będąc zdrowym? Oczywiście - lepiej zapobiegać niż leczyć!

 

Poduszka ortopedyczna - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na rynku dostępnych jest co niemiara rodzajów poduszek profilowanych. Producenci dbają o to, by każdy miał do dyspozycji model dopasowany do swojej anatomii. Czy jednak wiemy, jak go wybrać? To nie takie proste!

 

Poduszka profilowana - rozmiar dopasowany do użytkownika

To, jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej, jest niemniej istotne niż jej dobór. Na początek rozmiar! Decydując o tym, jak wysoką poduszkę wybrać, powinno się brać pod uwagę szerokość barków oraz stosunek masy ciała do wzrostu użytkownika. Po dokonaniu niezbędnych pomiarów najprostszym rozwiązaniem jest skierowanie się z tabelą rozmiarów do konkretnego sklepu.

Osoby o drobniejszej posturze powinny zdecydować się na 10-12 centymetrowe modele. Wyższe, cięższe postury lubią natomiast poduszki o wysokości 12-15 centymetrów. 

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki rozmiar poduszki ortopedycznej wybrać, najlepiej poprosić o pomoc pracownika specjalistycznego sklepu. On najlepiej wie, czego potrzeba klientowi do zdrowego snu!

 

Twardość poduszki ortopedycznej

Kolejna ważna sprawa to twardość naszego podparcia pod głowę. U większości dorosłych osób najtrafniejszym wyborem okazują się poduszki ortopedyczne o średniej twardości. Z kolei drobni użytkownicy, szczególnie borykający się ze zwyrodnieniami w obrębie szyi, chętniej stawiają na modele miękkie. Twarde poduszki profilowane przeznaczone są natomiast dla osób o masywnej posturze.

 

Materiał wykonania poduszki ortopedycznej

Kolejna kwestia to materiał, z którego wykonano naszą prozdrowotną poduszkę. Do wyboru mamy z reguły dwie opcje - sprężysta pianka poliuretanowa oraz pianka termoplastyczna. Czym się różnią?

Sprężysta pianka poliuretanowa sprawdzi się dla osób, które chcą profilaktycznie rozpocząć przygodę z ortopedycznymi podparciami. Cechuje ją dobra wentylacja - to dobry wybór dla tych, którzy mają problemy z potliwością okolic głowy i szyi. Kolejna zaleta tego materiału to cena dość niska, jak na oferowaną wygodę snu.

Pianka termoplastyczna to droższa opcja niż sprężysta poliuretanowa. Jest ceniona głównie za odkształcanie się zgodne z anatomią użytkownika. Oznacza to tyle, że materiał zapamiętuje kształt ciała - dzięki temu “uczeniu się”, każdej nocy zapewnia nam nieco większą wygodę.

Nacisk na takiej poduszce rozkłada się równomiernie, a barki i kręgosłup przez całą noc są doskonale zaopiekowane. Pianka termoplastyczna powinna zagościć u osób, które już borykają się z bólami w odcinku szyjnym i na profilaktykę jest po prostu za późno. 

 

Kształt poduszki ortopedycznej a pozycja do snu

Jak spać na poduszce ortopedycznej, jeśli chodzi o pozycję? Tak, jak chcemy, pod warunkiem, że odpowiednio dobraliśmy model podparcia.

Dla osób śpiących na boku - takich jest zdecydowanie najwięcej -  najodpowiedniejsze będą modele z dodatkowym “wałkiem”. Takie profilowanie wypełni przestrzeń między barkami a naszym kręgosłupem.

Nie brakuje także miłośników snu “na baczność”, czyli na plecach. Dla nich przeznaczono poduszki, które mają profilowanie wycięte pośrodku - “wnękę na głowę”. W wycięciu kładziemy głowę, a reszta profilowania dba o kręgosłup.  

Poduszka ortopedyczna - jak spać na brzuchu, żeby było to zdrowe? Spanie na brzuchu to twardy orzech do zgryzienia dla kręgosłupa. Praktycznie nie da się położyć tak, żeby rozluźnić odcinek szyjny. Dla amatorów spania na brzuchu poleca się płaskie poduszki w kształcie gwiazdy, a jeszcze bardziej zmianę nawyków!

 

Jak spać na poduszce ortopedycznej? 

Dopasowanie poduszki to w zasadzie klucz do tego, jak spać na poduszce profilowanej w prawidłowy sposób. Do snu odruchowo układamy się w jak najwygodniejszej pozycji, a tę “podpowie” nam kształt poduszki.

Co, jednak jeśli nie dopasowaliśmy kształtu poduszki do ulubionej pozycji? Druga możliwość - co, gdy po prostu takiej nie mamy, raz śpiąc na wznak, a drugi na boku? Jak spać na poduszce ortopedycznej w takiej sytuacji? Wystarczy pamiętać o kilku złotych zasadach. 

Jeżeli mamy do dyspozycji poduszkę z niższym i wyższym bokiem, jej ułożenie zależy od wybranej pozycji snu. Sen na plecach? Niższy bok powinien być pod głową. Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej na boku? Odwrotnie, niż przy pozycji na wznak, umieszczając pod głową bok o większej wysokości.

Jak spać na poduszce profilowanej z pianką termoplastyczną? Tak, jak zawsze! To klucz do jej poprawnego dopasowania. Jak już wspomniano, taki materiał pod wpływem ciepła sam dostosowuje się do anatomii użytkownika.

Po zakupie nie starajmy się zmieniać pozycji, w której zwykle śpimy i generalnie “układać sobie życia” sennego na nowo. I tak wrócimy do starych przyzwyczajeń! Pierwsze noce użytkowania poduszki ortopedycznej mają największy wpływ na jej kształtowanie - to pianka ma dopasować się do nas, a nie my do niej!

 

Poduszka ortopedyczna - czy warto? Tak, o ile...

Czytając o zaletach i prozdrowotnych właściwościach spania na poduszkach profilowanych, z pewnością nie masz wątpliwości! Warto spać na poduszce profilowanej - ważne jednak, żeby była odpowiednio dobrana. Niedopasowana poduszka szwedzka wręcz zaszkodzi naszemu kręgosłupowi, uniemożliwiając przybranie poprawnej pozycji do snu.

Druga sprawa to pochodzenie poduszki. Stawiajmy wyłącznie na sprawdzonych producentów i zaufane sklepy medyczne bądź z tekstyliami. Warto zwrócić uwagę na certyfikaty, a wątpliwości rozwiać u obsługi jeszcze przed samym zakupem. Pewne jest jedno - na lokalnym bazarku nie dostaniemy porządnej, zdrowej poduszki profilowanej!

Jak spać na poduszce ortopedycznej, by było to wygodne? Odrobina cierpliwości z pewnością się przyda. Pierwsze noce użytkowania poduszki profilowanej mogą nie należeć do najprzyjemniejszych. Nasze ciało przez lata było przystosowane do spania w innej – nieważne, że niepoprawnej – pozycji. Zmiana, jakby nie patrzeć, złych nawyków, zajmie mu chwilę. Efekt w postaci zwiększonego komfortu snu i poprawy zdrowia jest jednak wart kilku mniej wygodnych nocy! 

 

Ból szyi - jak spać? Poznaj źródło swoich dolegliwości

Skąd właściwie biorą się bóle szyi, głowy i kręgosłupa? W większości przypadków winowajcą jest nasz styl życia. Siedząca praca, brak aktywności fizycznej, przesiadywanie przed komputerem w nieodpowiedniej pozycji - mięśnie, stawy i kręgosłup rejestrują to wszystko! Ulgę w dolegliwościach spowodowanych codziennym stylem życia może przynieść poduszka profilowana.

Jak spać, jeśli zaś borykamy się z konkretnymi chorobami ortopedycznymi? Poduszka szwedzka nie zlikwiduje oczywiście dolegliwości spowodowanych przez poważne choroby wpływające na kręgosłup szyjny - jak spać w przypadku na przykład genetycznych zwyrodnień?

Należy po prostu słuchać zaleceń lekarza. Na pewno pojawi się wśród nich zmiana poduszki na profilowaną, ale w kwestii wyboru modelu i pozycji snu, trzeba stosować się do rad specjalisty pod każdym względem.

Pamiętajmy, by w przypadku nieustającego bólu, postawić na wizytę u lekarza, zamiast eksperymentować z różnymi poduszkami. Może się okazać, że na samą poduszkę ortopedyczną jest po prostu za późno, a do odzyskania pełni komfortu potrzebna jest rehabilitacja.

Kręgosłup zdecydowanie nie jest dobrym materiałem do eksperymentów - mamy przecież tylko jeden egzemplarz! 

Poduszka ortopedyczna - czy warto? Na pewno - to inwestycja w zdrowie. Dobierając model, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów i użytkować ją zgodnie z przytaczanymi przez nas zasadami.

Poza tym takie tekstylia, jak właśnie profilowane poduszki, powinniśmy kupować wyłącznie w specjalistycznych sklepach, oferujących produkty certyfikowane. W takich miejscach dostaniemy nie tylko zdrowe poduszki, ale także cenne porady od doświadczonych pracowników znających się na rzeczy. 

Chcesz kupić dla siebie idealny model poduszki? Zapraszamy na https://www.karo.waw.pl/category/poduszki-poduszki-anatomiczne-899