Od kiedy poduszka dla dziecka? Poznaj najważniejsze zalecenia!

Od kiedy poduszka dla dziecka? Poznaj najważniejsze zalecenia!

06-12-2021

Poduszka to element pościeli, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie prawidłowego i komfortowego snu. Z tego też powodu przyszli rodzice kupują go dla swojego małego dziecka. Czy to dobry ruch? Niestety nie. Noworodek nie powinien bowiem spać na poduszce. Dlaczego? Jest kilka powodów, które oczywiście omówimy. A od kiedy poduszka dla dziecka będzie w takim razie wskazana? Przeczytaj artykuł, by się tego dowiedzieć!

 

Kiedy poduszka dla niemowlaka może stać się niebezpieczna?

Poduszka dla niemowlaka to produkt, któremu większość lekarzy pediatrów mówi stanowcze “nie”. Dlaczego? Jest przynajmniej kilka powodów, przez które opinia na ten temat jest taka, a nie inna. Pierwszym z nich jest możliwość zaburzenia prawidłowego rozwoju maluszka.

Jak wiadomo, mięśnie oraz zdolności ruchowe małego dziecka nie są jeszcze odpowiednio wykształcone. Kładąc go na poduszce, niestety możesz sprawić, że te nigdy nie wykształcą się prawidłowo. Ten element pościeli będzie sprawiał opór, uniemożliwiając tym samym dziecku poruszanie. Do tego maluch nie kontroluje ruchów swojej głowy. Przesuwa ją wraz z całym ciałem. 

Z tego powodu zaleca się, aby noworodki spały na twardym płaskim podłożu. Wtedy całe ciało będzie mogło przyjąć odpowiednią postawę, a kręgosłup nie zostanie w żaden sposób skrzywiony. Poduszka maluszka może powodować także odkształcenia jego główki oraz prowadzić do jej asymetrii. 

Spanie na takim podwyższeniu to jednak nie tylko ryzyko nieprawidłowego rozwoju, ale także zagrożenia życia. Kładąc maluszkowi poduszkę pod głowę, niestety narazisz go na SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Wystarczy, że Twoja pociecha obróci się na brzuszek. Wtedy istnieje ryzyko podduszenia właśnie przez ten element pościeli. 

Na koniec warto jeszcze dodać, że poduszka może okazać się śmiertelnym niebezpieczeństwem podczas ulewania treści pokarmowych. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo zachłyśnięcia się wydzieliną. Poduszkom dla noworodków mówimy więc stanowcze “nie”.  

 

Czy w takim razie noworodek ma spać na całkowicie płaskim podłożu?

Poduszka to bardzo zły pomysł dla noworodka. Czy oznacza to, że maluch ma spać na całkowicie płaskim podłożu? I tak, i nie. Niektórzy rekomendują bowiem, by podłożyć pod materac specjalny klin dla małych dzieci. Sprawi on, że maluszek będzie leżał na bardzo delikatnym podwyższeniu, które nie będzie stwarzać dla niego zagrożenia. 

Poduszka klin dla dziecka poniżej pierwszego roku życiaPoduszka klin to bezpieczna alternatywa dla klasycznej poduszki dziecięcej. Takie rozwiązanie znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/poduszka-dla-niemowlat-60x36-klin-original-biala.html!

 

Niektórzy rodzice, zamiast klina, decydują się na podwyższenie nóżek łóżeczka od strony główki maleństwa. Sposób ten ma jednak zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Co zatem zrobić, by zapewnić noworodkowi zdrowy i bezpieczny sen?

Rekomendujemy, by po prostu kłaść go na idealnie równym i twardym materacu. Wtedy będziesz mieć pewność, że nic mu nie zagraża. 

 

Od kiedy normalna poduszka dla dziecka?

Od kiedy poduszka dla niemowlaka będzie zatem rekomendowana? Po upływie którego miesiąca życia możesz podłożyć pościel pod główkę swojego malucha? Oczywiście wiele zależy od stopnia rozwoju Twojego dziecka. Jak wiadomo, każdy organizm jest inny, dlatego nigdy nie da się z góry określić, kiedy poduszka dla niemowlaka będzie wskazana. Zaleca się, aby wszystko konsultować ze swoim lekarzem pediatrą

Specjaliści najczęściej proponują rodzicom uzupełnić łóżko maluszka o poduszkę między dwunastym a osiemnastym miesiącem życia. Wtedy dziecko jest już lepiej wykształcone i nieco bardziej panuje nad swoim ciałem. Jako rodzic pamiętaj zatem, aby Twój maluszek nie spał na poduszce przynajmniej do momentu ukończenia pierwszego roku życia. 

 

Jaką poduszkę wybrać dla rocznego dziecka?

Maluszek skończył już pierwszy rok życia? Możesz zatem śmiało rozglądać się za jego pierwszą poduszką. Kupując taki element wyposażenia łóżeczka, musisz jednak pamiętać o kilku niezwykle ważnych aspektach. Jakich? Pierwszym z nich będzie rozmiar pościeli.

Dla maluszków spokojnie wystarczą niewielkie poduszki 40x40 czy 40x60. Dobrze podtrzymają główkę dziecka i zapewnią mu komfortowy sen. Taka pościel nie może być jednak dość gruba. Wybierz wariant z mniejszą ilością wypełnienia. Do tego dopasuj twardość poduszki do preferencji pociechy. Jeśli widzisz, że najczęściej śpi na brzuszku lub na boku, kup miękki model. Gdy natomiast maluch śpi głównie na plecach, zainwestuj w twardsze rozwiązanie.

Nie da się ukryć, że w skład pierwszego całego kompletu pościeli dla dziecka, powinna wchodzić poduszka antyalergiczna. Będziesz miał wtedy pewność, że u Twojego malucha nie będą nasilać się ewentualne objawy uczulenia. Wybierz poszycie naturalne, np. bawełniane czy bambusowe. Takie materiały pozwalają oddychać delikatnej skórze, nie podrażniają jej, a do tego świetnie odprowadzają wilgoć.

Pierwsza poduszka dla dziecka - cechy

Pierwsza poduszka dla dziecka powinna być przede wszystkim płaska. Taki model czeka na Ciebie na https://www.karo.waw.pl/poduszka-dziecieca-medical-40x60-plaska-amw.html!

 

Jeśli chodzi o wypełnienie, postaw na granulat silikonowy lub specjalne wypełnienie poliestrowe czy bawełniane. Są to tworzywa całkowicie bezpieczne dla niemowląt, dlatego będziesz mógł spać spokojnie.

Wiesz już, od kiedy maluch może spać na poduszce oraz jaki model wybrać. Chcesz wybrać dla niego najlepszą pościel? Zapraszamy zatem na https://www.karo.waw.pl/category/wyroby-dla-dzieci