Jak składać pościel? Kilka cennych wskazówek

16-07-2021

Każdy z nas ma taki domowy obowiązek, którego serdecznie nie znosi! W czołówce jest zdecydowanie odkurzanie i zmywanie, ale także składanie pościeli nie należy do najprzyjemniejszych zadań.

Starasz się zrobić to idealnie, równiutko łapiesz za rogi poszewek, angażujesz dziecko w składanie prześcieradła, a i tak efekt jest niezadowalający? Z naszymi poradami, jak składać pościel, zapomnisz o problemie.

Przedstawiamy sposoby na składanie pościeli, zalety wynikające z ich stosowania i podpowiadamy, jak przechowywać pościele. Czytaj dalej, a Twoja szafa z tekstyliami będzie wyglądała jak ułożony od linijki milion dolarów w gotówce! 

 

Składanie pościeli - po co się przy tym starać?

W miarę nabierania praktyki, to, jak złożyć pościel, przestaje być najmniejszym problemem. Niemniej, po co w ogóle wysilać się przy robieniu tego? Nikt przecież nie zagląda nam do bieliźniarki, by ocenić ułożenie domowych tekstyliów i przyznać punkty!

Otóż składanie pościeli w prawidłowy sposób to banalna metoda na zadbanie o zaoszczędzenie przestrzeni w szafie, aranżację sypialni, porządek w domu i swoje samopoczucie! 

Funkcjonalne składanie pościeli może nas zaskoczyć tym, jak duże regały na tekstylia posiadamy! Dzięki pomysłowemu złożeniu nawet grube materiały pościelowe przestaną zajmować wiele miejsca.

Druga kwestia - aranżacja sypialni. Nic nie wygląda tak smutno, jak pościel z pięknymi wzorami, która wygląda, jakby wypluło ją tornado! Jak składać pościel, żeby po rozłożeniu była prosta? Przytaczane niżej sposoby pomogą Twojemu żelazku odpocząć!

Jak składanie pościeli może wpłynąć na samopoczucie? Porządek w domu to porządek w głowie. Jeżeli “na widoku” wszystko jest świetnie ułożone i wiemy, że podobnie estetycznie prezentuje się zawartość szafek, mieszka nam się dużo bardziej komfortowo.

Ponadto, złożenie kilku kompletów pościeli na małe dzieła sztuki jest bardzo satysfakcjonujące! To prosty sposób na poprawę nastroju - czytaj dalej, a staranne składanie pościeli wejdzie Ci w krew. 

 

Jak złożyć pościel? Sposób klasyczny i dlaczego warto go porzucić

Jak składać pościel bez większych refleksji? Wystarczy każdy element kompletu poskładać w prostokąt czy kwadrat i ułożyć na stosiku. Voila - skończone!

Ten sposób nie tylko marnuje przestrzeń w szafie! Jest bardzo nietrwały - próbując wyjąć cokolwiek ze środka stosu, jeśli nie postaramy się o chirurgiczną precyzję, na pewno zrujnujemy całą konstrukcję. Składanie pościeli pójdzie na marne w mgnieniu oka.

 

Jak składać pościel, by wszystko było na swoim miejscu? Włożyć wszystko do poszewki!

Kto nigdy nie denerwował się, gdy chcąc wymienić komplet pościeli w sypialni, nie mógł znaleźć jednej z poszewek? Irytujące, niepraktyczne, zupełnie niepotrzebne i łatwe do zlikwidowania! Jak składać pościel, żeby nigdy nie szukać elementów?

Nie ma chyba prostszego sposobu na łatwe znajdowanie potrzebnych rzeczy niż trzymanie ich w jednym miejscu. Komplety poszwa plus dwie poszewki na poduszki można łatwo okiełznać. Jak?

Poszwę i jedną z poszewek umieszczając w… drugiej poszewce! Dwa pierwsze elementy kompletu trzeba równo poskładać, położyć jeden na drugim i gotowe! Teraz wystarczy ostrożnie włożyć je do poszewki, zawinąć nadmiar materiału i zaprasować pod spód.

Do kompletu możemy także dołączyć prześcieradło - na pewno zmieści się do poszewki, a my będziemy mieli cały zestaw gotowy do wymiany.

Składanie “w poszewkę” jest nie tylko szybkie, ale przy okazji praktyczne. Nie tylko łatwo znajdziemy każdy element kompletu, ale też zabezpieczymy poszwę i jedną z poszewek przed kurzem. Poza tym, to metoda na oszczędzenie miejsca. Dzięki spakowaniu poszewek i zaprasowaniu materiału pod spód, nasz “pojemnik” będzie bardzo kompaktowy.

To tak proste, że aż samo z siebie nie przychodzi do głowy! Poszewkę-pojemnik z zawartością wystarczy odłożyć na półkę, gdzie w spokoju poczeka na swoje kolejne pięć minut.

 

Prezencik, krokiecik, zawijaniec - i wszystko pod ręką!

Sposobów na praktyczne i szybkie składanie pościeli nie brakuje. Proponujemy jeszcze jeden, nazywany czasami prezencikiem. Można go też nazwać krokietem - co kto lubi, grunt, że działa!

Poszewki i prześcieradło wystarczy złożyć w równej wielkości prostokąty. Stosik kładziemy na złożonej w pół poszwie na kołdrę i… zawijamy. Gotowe! Dzięki temu po raz kolejny oszczędzimy miejsce w szafie, chronimy komplet, a przy okazji dbamy o estetyczny wygląd regału z pościelami.

Czy to lepszy pomysł niż proponowany wyżej “pojemnik z poszewki”? Sprawdź i sam oceń, jak jest Ci wygodniej!

 

Szybkie składanie pościeli - jak jeszcze można to zrobić?

Następna propozycja na to, jak składać pościel. Podstawą jest poszwa na kołdrę. Wystarczy złożyć ją na pół wzdłuż dłuższego boku, potem jeszcze raz na pół, a w środku umieścić poszewki i ewentualnie poskładane prześcieradło. Następnie poszwę jeszcze raz składamy, tym razem w zamykający wszystko kwadrat.

Taki pakunek bez problemu zmieści się nawet na ciasnym regale, a ze środka nic nie wypadnie i nie pognie się, niwecząc wysiłek włożony w składanie pościeli.

 

Jak składać pościel? Zmora gospodyń, czyli prześcieradło z gumką!

Ze wszystkich elementów pościelowych zdecydowanie najwięcej problemów w kwestii tego, jak złożyć pościel, generuje prześcieradło z gumką.

To bardzo funkcjonalne akcesorium, które łatwo rozłożyć na materacu, a potem nie trzeba się obawiać o jego rolowanie w nocy. Samo złożenie go, nie należy jednak do najprostszych - często kończy się otrzymaniem nieestetycznej “buły”. Jak temu zaradzić? Tu potrzeba metody!

Składanie pościeli - w tym przypadku prześcieradła z gumką - trzeba zacząć od przywrócenia go na lewą stronę. Najlepiej zrobić to na płaskiej powierzchni, na przykład materacu.

Dalej w rogi z gumką na krótszym brzegu trzeba włożyć dłonie i cóż… złożyć je! Umieszczamy jeden róg w drugim, zwijamy prześcieradło w rulon i gotowe! Tkanina nie zajmie wiele miejsca. Prześcieradła nie należą w końcu do masywnych tekstyliów.

Co jeśli nie jesteśmy fanami składania w rulon? Prześcieradło z gumką można złożyć także w kształt przypominający kwadrat. Najważniejsze - prześcieradło musi być przewrócone na lewą stronę i położone na płaskiej powierzchni.

Ponownie - dłonie w rogi i… składamy na pół! Przeciwległe rogi wkładamy w siebie i składamy prawą oraz lewą stronę do środka. Gdy otrzymamy estetyczny prostokąt, czas ostatni raz złożyć prześcieradło na pół - piękny kwadrat gotowy!

 

Jak składać pościel? Najważniejsze zasady

Zanim rozpoczniemy składanie pościeli, szczególnie jeśli w jej skład wchodzi prześcieradło z gumką, przygotujmy miejsce! Trochę wolnej przestrzeni, bez kurzu, brudu i ogólnego bałaganu z pewnością znajdzie się nawet w najmniejszym mieszkaniu. Oczywiście składanie pościeli można przeprowadzić po prostu na materacu.

Każdy składany komplet pościeli musi być doskonale suchy. Czy to suszarka, czy to ciepłe powietrze na dworze, powinno najpierw poradzić sobie z całą wilgocią. 

Jak składać pościel estetycznie? Wyprasowanie materiału bielizny pościelowej ułatwi składanie jej bez zagnieceń. Nie każdy materiał wymaga prasowania - tkanina “dla leniuszków” to na przykład satyna bawełniana. W takim wypadku wystarczy okiełznać poszewki dłonią, intensywnie wygładzając tkaninę od jednego do drugiego brzegu. Im prościej tym… prościej!

Wskazane rytuały należy wykonywać oczywiście po wypraniu kompletu. Kwestia higieny jest zawsze najważniejsza. Zrezygnujmy z odkładania do szafy pościeli używanej chociaż raz.

Nawet jeśli pościel wydaje nam się czysta, ładnie pachnie i nie nasiąknęła potem, ale z jakiegoś powodu chcemy założyć inną, już jednorazowe użycie powinno nas skłonić do wyprania jej. Niewidoczne dla oka bakterie, wirusy i roztocza przez jedną noc zdążyły się już rozgościć. To, że nie dają o sobie znać, nie znaczy, że znikną!

 

Składanie pościeli - gdzie przechowywać komplety po złożeniu?

Jak składać pościel to tylko jedna sprawa - teraz trzeba zadbać o właściwe przechowanie kompletów. Nawet najbardziej owocny wysiłek włożony w składanie poszewek pójdzie na marne, jeżeli potem powędrują w nieodpowiednie miejsce!

Najlepiej byłoby, gdyby każdy z nas miał do dyspozycji bieliźniarkę. To po prostu szafka, nazywana tak tradycyjnie, bo jej zadaniem było przechowywanie całej “domowej bielizny”.

Taki kredensik łatwo dostać w każdym sklepie z meblami, a nawet z drugiej ręki. Sprawdzając lokalne ogłoszenia, trafimy na dziesiątki pięknych “bieliźniarek po babci”! 

Co, jeśli nie chcemy mieć kolejnej szafki? W takim wypadku rolę bieliźniarki z powodzeniem spełni po prostu szafa, w której jest wystarczająco dużo miejsca.

Kolejna opcja, dostępna dla właścicieli niemal każdego łóżka, to składanie pościeli i przechowywanie jej w szufladzie pod materacem. Jeśli nie mamy takiej szuflady, albo po prostu jesteśmy ostrożni,  dla zabezpieczenia pościeli możemy użyć specjalnych pokrowców-pojemników.

Główna zasada przechowywania pościeli - musi to być miejsce suche. Nic tak nie sprzyja grzybom i pleśniom, jak wilgoć osadzająca się na materiałach. Efekty będą tym bardziej opłakane, jeśli składanie pościeli wiąże się z wysłaniem ich na dłuższy urlop.

Taki należy się na wiosnę na przykład ciepłym kompletom z flaneli. Dla zachowania świeżości wypranych tekstyliów warto umieścić między nimi woreczki z lawendą. Sprawdzą się też kawałki mydła!

 

Za mały regał, czyli jak zrujnować efekt składania pościeli

Częstym błędem sprawiającym, że to, jak składać pościel przestaje mieć znaczenie, jest upychanie złożonych kompletów “na siłę” na zbyt ciasnym regale. W taki sposób materiał i tak się pognie, a cały stosik będzie wyglądał okropnie niechlujnie.

Co, jeśli nie mamy miejsca na pościele ani na dodatkową szafkę? Zdecydowanie czas na porządki z domowymi tekstyliami! Wielki “magazyn” nie powstaje z dnia na dzień. Na pewno wielu kompletów już nie używamy, są zniszczone czy po prostu zapomniane.

Kolekcjonowanie pościeli nie ma sensu w czasach, gdy do wyboru mamy tysiące przepięknych modeli z dostawą na drugi dzień!

Jak składać pościel? Praktyka czyni mistrza - przećwicz proponowane przez nas sposoby i wybierz najlepszy dla siebie. Pamiętaj, by składać tylko czyste i suche pościele oraz respektuj zasady co do prawidłowego przechowywania kompletów.

Składanie pościeli może być nie tylko szybkie i praktyczne, ale także bardzo satysfakcjonujące!

Polecane produkty

Przeczytaj inne artykuły blogowe

Pościel w kwiaty – wybierz najlepszy dla siebie wzór!

Pościel w kwiaty – wybierz najlepszy dla siebie wzór!

15-09-2021
Chcesz wprowadzić do swojej sypialni romantyczny nastrój? Szukasz prostego rozwiązania, dzięki któremu szybko zadbasz o wymarzony klimat? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Mamy dla Ciebie wspaniałą propozycję! Aby zmienić nieco charakter swojego pomieszczenia, potrzebne są tak...
Jak krochmalić pościel i po co to robić?

Jak krochmalić pościel i po co to robić?

27-05-2021
Codziennie staramy się, by nasze tekstylia domowe pozostały czyste, ładnie się prezentowały i nie uległy uszkodzeniu. Do ulubionych akcesoriów należą oczywiście piękne komplety pościelowe. Co zrobić, żeby przez lata cieszyły oko wzorami oraz pieściły skórę swoją...
Pościel na prezent ślubny – 6 gotowych propozycji

Pościel na prezent ślubny – 6 gotowych propozycji

01-08-2022
Sezon ślubny w pełni. W okresie letnim sakramentalne “tak” mówi sobie naprawdę duża ilość nowożeńców. W najbliższym czasie wybierasz się na taką uroczystość? Nie wiesz, co podarować Młodej Parze? Z pomocą może przyjść Ci pościel. Na prezent ślubny bywa to naprawdę...