Jak przechowywać pościel? Najlepsze rozwiązania dla każdego

04-11-2021

Przechowywanie pościeli – w teorii prawie każdy wie, jak to robić. W praktyce okazuje się jednak, że jest całkowicie inaczej. Większość osób popełnia kilka błędów, obniżających jakość tekstyliów oraz swojego wypoczynku. Na szczęście ich wyeliminowanie jest niezwykle łatwe. W tym artykule pokażemy Ci przydatne wskazówki na temat tego, jak przechowywać pościel. Sprawdź i zadbaj o nią najlepiej, jak możesz!

 

Gdzie trzymać pościel, której aktualnie używasz?

Najpierw skupmy się na komplecie, pod którym obecnie śpisz. Gdzie najlepiej go trzymać? Oczywiście w pojemniku czy komorze na pościel, które wmontowane są w większość łóżek, sof czy narożników. Zawsze będziesz miał pod ręką wszelkie niezbędne elementy. 

Musisz jednak pamiętać wtedy o jednej niezwykle istotnej rzeczy – taki schowek należy regularnie czyścić. Nawet raz na kilka dni usuń z niego kurz, a także ewentualne zabrudzenia. Będziesz mieć wtedy pewność, że Twoim tekstyliom nic nie zagraża.

Pościel bawełniana, satynowa, flanelowa czy wykonana z każdego innego materiału może być przechowywana także bezpośrednio na łóżku. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy masz osobną sypialnię. W innym przypadku komplet będzie narażony na dużą ilość zabrudzeń oraz ewentualnych uszkodzeń. 

Zostawiając pościel na materacu, koniecznie nakryj ją narzutą lub kocem. Zabezpieczy to tekstylia przed osadzaniem się na nich kurzu. Pamiętaj jednak, aby kapa była nieco większa niż łóżko. Najlepiej, aby z każdej strony zwisały jej kilkucentymetrowe rogi. Twoje posłanie będzie wtedy okryte ze wszystkich stron. 

Jeśli nie masz pojemnika na pościel ani osobnej sypialni, swoją pościel możesz przechowywać także w szafie. Musisz jednak zadbać o wygospodarowanie dla niej osobnej półki. Komplet musi mieć bowiem sporą przestrzeń. W innym przypadku może się niszczyć, a także przyjmować niezbyt przyjemną woń. Tego każdy chciałby chyba uniknąć. Nie zapominaj oczywiście o tym, aby taką przestrzeń w szafie raz na jakiś czas wyczyścić. 

Narzuta na łóżko o wymiarach 240x220Narzuta na łóżko to wspaniałe i niezwykle użyteczne rozwiązanie. Zabezpieczy pościel przed kurzem i zniszczeniem, a także będzie pełniła funkcję dekoracyjną. Musi być jednak zawsze nieco większa niż materac czy leżanka. Model ze zdjęcia o wymiarach aż 240x220 znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/narzuta-kapa-pikowana-240x220-moxie-biala-jodelka-welurowa-dekoracyjna.html

 

Gdzie schować pościel, którą masz w “zapasie”?

Teraz skupimy się na dodatkowych kompletach. Każdy ma przecież w szafie przynajmniej jedną pościel 140x200 lub w innym rozmiarze, która czeka na swoją kolej. Gdzie trzymać takie tekstylia dodatkowe, by nie uległy zniszczeniu, a także nie zmieniły swojego zapachu na niezwykle uporczywy?

 

W szafie

Jednym z najlepszych sposobów jest oczywiście przechowywanie pościeli w szafie. Zanim jednak to zrobisz, zerknij do artykułu https://www.karo.waw.pl/blog/jak-skladac-posciel-kilka-cennych-wskazowek.html, w którym podpowiadaliśmy, jak składać dodatkowe komplety. Następnie wyznacz w meblu odpowiednią przestrzeń. Pamiętaj, że musi być jej naprawdę dużo. Ściśnięte pościele mogą bowiem przybierać niezbyt ciekawy zapach, a dodatkowo niezwykle się miąć. 

 

W specjalnych pojemnikach

Gdy nie masz wystarczającej ilości miejsca w szafie, zainwestuj w specjalne zamykane pojemniki na przechowywanie pościeli. Te mogą być wykonane z różnych materiałów. Najważniejsze jest jednak to, by były dość duże i miały zamykaną klapę. Dzięki temu na tekstyliach nie będzie osadzał się kurz. Takie pojemniki możesz schować pod łóżkiem lub w innym zakamarku. 

Jaka ilość kompletów powinna znaleźć się w jednym opakowaniu? To zależy od jego wielkości. Musisz bowiem zostawić chociaż trochę przestrzeni swojej pościeli.

 

W workach próżniowych

W ciągu kilku ostatnich lat dużą popularność zyskały worki próżniowe na pościel. Zamykając komplet w takim opakowaniu, zyskujesz nie tylko ochronę przed zniszczeniem czy zabrudzeniami. Po zamknięciu worka wystarczy bowiem odessać z niego powietrze, by cały pakunek zmniejszył się nawet kilkukrotnie

Małe worki ze znajdującymi się w środku kompletami wystarczy już tylko schować w jakimś nieużywanym zakamarku i gotowe!

 

W pokrowcu na pościel

Na koniec zostawiliśmy jeszcze zamykany pokrowiec na pościel. Jest to specjalne opakowanie, które pierwotnie było stworzone do przechowywania zapasowych kołder oraz poduszek. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać je w nieco inny sposób.

W takim pokrowcu zmieścisz przynajmniej kilka kompletów tekstyliów. Poprzez praktyczne zapięcie, uchronisz je przed kurzem, zanieczyszczeniami i zniszczeniami. Musisz jednak pamiętać, że tego typu opakowania są dość duże. Najpierw zastanów się więc, czy będziesz miał gdzie je trzymać. 

 

O czym musisz koniecznie pamiętać, przechowując dodatkową pościel?

Przechowując dodatkową pościel, musisz pamiętać o tym, by zawsze składać tylko czyste i nieużywane po praniu komplety. Nawet jeśli spędziłeś pod nimi jedną noc, konieczne będzie ponowne poddanie ich czyszczeniu. Podczas snu zdążyły się przecież osadzić na nich resztki naskórka, drobnoustroje czy bakterie. Zamykając je, tworzysz wręcz idealne warunki do dalszego rozwoju “nieprzyjaciół”. 

Cały czas pilnuj także idealnego porządku. Gdy trzymasz pościel w szafie, zadbaj o umieszczenie w niej zapachów odstraszających mole. Wtedy Twoim kompletom nic nie powinno zagrażać.