Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste? Poradnik

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste? Poradnik

02-11-2022

Zastanawiasz się, jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste? Szukasz sposobu na to, by tekstylia łazienkowe były przy okazji także niezwykle chłonne? Do tej pory nie przykładałaś jednak dość dużej uwagi do sposobu ich czyszczenia? 

W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Podpowiemy w nim, jak prawidłowo prać ręczniki, by te cieszyły Cię swoją miękkością oraz puszystością. Sprawdź najważniejsze zasady, zastosuj się do nich i zobacz, że jest to niezwykle łatwe zadanie!

 

Miękkie i puszyste ręczniki? Pierwsze pranie jest najważniejsze!

Większość z nas, kupując nowe ręczniki, od razu zaczyna z nich korzystać. Jest to jednak dość duży błąd. Nowe tekstylia łazienkowe należy najpierw odpowiednio przygotować. Jak i dlaczego? 

W pierwszej kolejności warto je dokładnie namoczyć. Zaleca się, aby umieścić je w wodzie na nawet 24 godziny. Dzięki temu włókna delikatnie się rozluźnią i otworzą. Tym samym ręczniki będą puszyste i bardziej chłonne. Przy okazji usuniesz z nich brud, kurz oraz inne zanieczyszczenia. Aby tekstylia nie straciły swojego koloru, warto dodać do wody niewielką ilość octu. Preparat ten sprawi, że barwnik nie będzie “wychodził” z tkaniny. 

Podczas namaczania możesz zauważyć delikatne pylenie. Jest to jednak całkowicie naturalny proces, podczas którego z materiału odpadają niewielkie drobne włókienka. Ten powinien ustać po kilku pierwszych praniach. Po kilku lub kilkunastu godzinach spędzonych w wodzie, tekstylia łazienkowe musisz już tylko wyprać w pralce. O tym, jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste, dowiesz się w dalszej części artykułu. Oczywiście stosuj się do tych zasad także przy pierwszym czyszczeniu nowych akcesoriów łazienkowych. 

 

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste?

Jeśli chcesz, aby Twoje ręczniki zawsze były idealne, musisz stosować się do kilku najważniejszych zasad. Takie tekstylia wymagają bowiem specjalnej troski. Nie należy postępować z nimi tak samo, jak np. z ubraniami. Zatem jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste?

 

1. Ręczniki zawsze pierz osobno

W pierwszej kolejności pamiętaj, że ręczniki zawsze należy prać osobno. Nigdy nie dorzucaj do nich innych rodzajów tekstyliów, np. ubrań czy pościeli. Akcesoria te są bowiem bardzo delikatne. Inne tkaniny mogą je uszkodzić, rozluźniając włókna

Do tego ręczniki, a w szczególności te nowe, niekiedy dość mocno pylą. Przez to pozostałe elementy mogą się od nich obrać, czego z pewnością byś nie chciała. Usuwanie takich włókien jest przecież niezwykle trudne. 

 

2. Nie przepełniaj bębna pralki

Aby ręczniki były miękkie i puszyste, nie możesz przepełniać bębna pralki. Tekstylia te są dość duże i ciężkie, dlatego ich zbyt duża ilość w praniu nie jest wskazana. Materiał musi mieć odpowiednią przestrzeń. Wtedy woda będzie swobodnie przepływać i wypłukiwać z niego wszelkie zanieczyszczenia oraz resztki detergentów. Te lubią oblepiać włókna, sprawiając, że tkaniny stają się szorstkie. Kluczem do miękkich i puszystych ręczników jest więc rozwaga. Bęben wypełniaj maksymalnie do połowy. 

Jak prać ręczniki? Porady

Piorąc ręczniki, przede wszystkim nie przepełniaj bębna. Zbyt duża ilość tekstyliów sprawi, że woda nie wypłucze z nich wszystkich detergentów. Przez to materiał może być szorstki i mniej chłonny. 

 

3. Pierz ręczniki w odpowiedniej temperaturze

Niektórzy uważają, że ręczniki należy prać w bardzo wysokiej temperaturze. Jest to jednak bardzo duży błąd. Wysokie wartości sprawiają, że tekstylia stają się szorstkie i tracą swoją puszystość. W domowych warunkach spokojnie wystarczy więc ustawić temperaturę na 40-60 stopni. 

Wyższe wartości stosuje się jedynie w hotelach i szpitalach, a więc tam, gdzie z ręczników korzysta duża ilość osób. Wtedy konieczne jest dokładne pozbycie się z nich bakterii. W domu nie warto z tym przesadzać – chyba że któryś z domowników jest alergikiem. Wtedy jednak ręczniki automatycznie stracą swoje największe walory. 

 

4. Uważaj na proszek do prania

Piorąc ręczniki, warto zwrócić także na rodzaj użytych detergentów. Klasyczny proszek do prania niestety odpada. Dlaczego? Środek ten bardzo mocno oblepia włókna i osadza się między nimi. Tym samym materiał staje się niezwykle szorstki i nieprzyjemny w dotyku. Do tego bywa przy tym mniej chłonny. Włosie staje się zbite i “łapie” większe ilości zanieczyszczeń. 

Aby tego uniknąć, zastąp proszek płynem, kapsułką lub żelem do prania. Nie przesadzaj jednak z ilością używanych detergentów. Ich niewielka ilość w zupełności wystarczy. A co z płukaniem? Płynom zmiękczającym mówimy zdecydowane nie! Zyskasz bowiem wtedy miękkość, jednak zmniejszysz higroskopijność materiału. 

Kapsułki do prania ręczników

Do prania ręczników nigdy nie używaj proszku. O wiele lepiej sprawdzają się płyny do prania, żele lub uniwersalne kapsułki, które znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/kapsulki-do-prania-color-12szt-weganskie-ecolabel-mayeri-organic.html. Te nie oblepią włókien Twoich ręczników.

 

5. Dodawaj do prania ocet i sodę oczyszczoną

W czym zatem płukać ręczniki? Najlepszy będzie do tego… ocet! Preparat ten delikatnie rozluźnia włókna i sprawia, że materiał zyskuje na swojej miękkości oraz puszystości. Przy okazji w ten sposób odkazisz swoje tekstylia, a także zadbasz o idealne kolory. Ocet zatrzymuje bowiem barwnik we wnętrzu tkaniny. Ręczniki będą więc prezentowały się idealnie przez lata. 

Pamiętaj, tylko by do każdego prania dolać ok. pół szklanki octu. Możesz wlać go bezpośrednio do bębna lub do komory na płyn do płukania. Nieprzyjemnym zapachem octu nie musisz się martwić – ten bardzo szybko się ulotni. 

Podobne właściwości ma także soda oczyszczona. Z jej pomocą ręczniki również będą bardzo chłonne, miękkie i puszyste. Do tego środek ten świetnie niweluje nieprzyjemne zapachy. Ma przy tym jednak właściwości wybielające, dlatego najlepiej sprawdza się do jasnych ręczników. Jak jej używać? Do szklanki wody dodaj ok. 5 łyżek sody oczyszczonej, a roztwór dodaj do prania. 

Ocet i soda oczyszczona do prania ręczników

Ocet i soda oczyszczona to produkty, które znajdują szerokie zastosowanie podczas prania. Dodając je do ręczników, zadbasz o ich miękkość, puszystość oraz większą chłonność.

 

Jak odpowiednio suszyć ręczniki, by były miękkie i puszyste?

Wiesz już, jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste. Teraz nadszedł czas na suszenie. Zaleca się przede wszystkim zmniejszyć ilość obrotów podczas wirowania do max. 1000 obrotów na minutę. Masz wtedy pewność, że tekstylia nie zostaną w żaden sposób uszkodzone. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką suszarki bębnowej, wyprane ręczniki możesz wysuszyć z jej pomocą. Nastaw jednak dość delikatny program.

Gdy natomiast nie masz takiego urządzenia, dokładnie strzep materiał, by pozbyć się nadmiaru wilgoci. Następnie delikatnie rozciągnij tekstylia i rozwieś ręczniki na sznurku czy suszarce. Zachowaj między nimi duże odległości i staraj się, by ręczniki nie były zagięte. Zapewnisz im wtedy lepszą cyrkulację powietrza. Wyschną szybciej, a do tego zachowaj swoją miękkość. 

Takich akcesoriów łazienkowych oczywiście nie susz na słońcu czy rozgrzanym kaloryferze. Zmniejszy to ich puszystość, a także pozbawi je koloru. Jasne materiały mogą natomiast w ten sposób pożółknąć.

 

A co z prasowaniem?

Większość producentów zaznacza, że ręczniki można prasować w temperaturze max. 150 stopni Celsjusza. Jeśli jednak nie jest to konieczne, lepiej zrezygnuj z użycia żelazka. Wysoka temperatura ma bardzo zły wpływ na ich jakość. Uszkadza bowiem poszczególne włókna i pętelki. Tym samym ręczniki będą mniej puszyste i miękkie. Do tego mogą stracić swoją wysoką chłonność. Lepiej więc rozwiesić je w taki sposób, by powstało na nich jak najmniej zagnieceń. 

Jeśli więc chcesz, aby Twoje ręczniki były miękkie i puszyste, zawsze pierz je osobno w temperaturze max. 60 stopni. Nie przepełniaj bębna, unikaj proszku do prania, a zamiast płynu do płukania wykorzystaj ocet lub sodę oczyszczoną wymieszaną z wodą. Tekstylia susz w suszarce bębnowej lub w sposób klasyczny, unikając przy tym mocnego słońca oraz grzejników. Jeśli nie musisz, nie prasuj ręczników. Dzięki temu zawsze będą chłonne i przyjemne w dotyku!

Proste, prawda?

 

Polecane produkty

Przeczytaj inne artykuły blogowe

Pranie i prasowanie pościeli – praktyczne wskazówki

Pranie i prasowanie pościeli – praktyczne wskazówki

20-04-2021
Piękna pościel satynowa, bawełniana czy wykonana z innych przyjaznych materiałów, stanowi wspaniałe uzupełnienie każdej sypialni oraz gwarantuje nam idealny sen. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju tekstylia należy odpowiednio pielęgnować. Najważniejsze w tym przypadku będzie...
Pranie kołdry, czyli jak wyprać kołdrę, aby jej nie zniszczyć

Pranie kołdry, czyli jak wyprać kołdrę, aby jej nie zniszczyć

08-10-2021
Pranie kołdry to niezwykle ważna czynność. Wie o tym niemalże każdy. Mało kto ma jednak wiedzę na temat tego, jak podejść do takiego zadania. Nieprawidłowa pielęgnacja pościeli może przecież sprawić, że kołdra będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia. Jak wyprać...
Jak często prać pościel?

Jak często prać pościel?

16-08-2021
Tekstylia pościelowe wymagają troski i sumiennej, świadomej pielęgnacji. Dbanie o pościele wpływa nie tylko na kondycję tkanin czy intensywność wzoru. Także jakość naszego snu jest powiązana z odpowiednim dbaniem o komplety. Zaniedbując tę sprawę, będziemy nie dosyć, że gorzej...